8.6 C
Slovakia
utorok, 25 júna, 2024
spot_img
ÚvodReportyOlympic oslávil 50 rokov aj unikátnou výstavou
spot_img

Olympic oslávil 50 rokov aj unikátnou výstavou

Pražské múzeum Populárnej hudby často robí osvetu o česko – slovenskom rocku. Počas svojej histórie usporiadalo už desiatky výstav k tejto tematike. Tento krát išlo o naozaj výnimočnú príležitosť. Legendárna česká skupina Olympic oslavovala svoje 50. výročie. Dielo náhody chcelo, že sa tak stalo v ten istý rok, ako svoje výročie celebrovalo The Rolling Stones.

Na vernisáži sa stretlo plno známych ľudí z pražského hudobného sveta. Prišli gratulanti, kolegovia, novinári aj fanúšikovia. Zaujímavou návštevou boli hudobníci z Mefista, ktorý boli dlho vnímaní, ako najväčší konkurenti skupiny Olympic. Vinnou náhody Mefisto v rovnaký deň tiež usporiadali stretnutie v rámci krstu svojej novej knihy. Český bigbít tak mal dôvod na dvojitú oslavu.

Pred zahájením výstavy prebehla video projekcia, ktorá v časovom horizonte dvadsiatich minút predstavila skupinu Olympic cez rôzne výročia. V dokumente bolo dobre vidieť, ako sa menila popularita kapely. Kým niekedy oslavovali vo veľkom štýle vo veľkej hale, inokedy skôr v skromnom skoro silvestrovskom retro podaní. Iba sa tým dokázala stará známa veta, že sláva je vrtkavá a treba o ňu bojovať. Olympic je v súčasností opäť veľmi vzácny, lebo nie je jasné, do kedy ešte bude kapela hrávať. Petr Janda sľúbil, že kapela bude ešte dlho hrávať a že sa stretneme pri 60. výročí.

Výstava ponúkla množstvo vzácneho materiálu od fotiek, plagátov, letákov, ale aj rôznych úradných nariadení (prehrávky, zmluvy a ďalšie tlačivá) , ktoré sa kapely týkali. Okrem toho bolo možné vidieť aj rôzne aparáty a nástroje. Takým ťahákom výstavy je gitara Petra Jandy, na ktorej skomponoval skladby z legendárneho albumu „Želva“.

Návštevníkov čakalo ešte jedno príjemné – hudobné prekvapenie. V hornej sále vystúpila skupina Olympic -revival oficiálne požehnaný členmi originálu. Ako spomenul hlavný iniciátor výstavy, muzikológ Aleš Opekar, pravý Olympic nechali vydýchnuť, aby si mohli užiť oslavu bez pracovných povinností.

Revival mal veľmi dobre naštudované skladby a aranžmány zneli skoro ako v originálnom podaní. Veď spevák a gitarista Lukáš Maruška sa učil gitarové sóla od samotného Petra Jandy. Revival mal veľmi dobre vybavených hudobníkov, nielen po technickej, ale aj umeleckej stránke s interpretačným citom pre skladby Olympicu. Spoločné vokály zneli rovnako podmanivo. Petr Janda si s kapelou zahral v jednej skladbe a nikoho neprekvapilo, že je veľmi slušným gitaristom aj na džezové jamovanie.

Olympic čaká tento rok v rámci osláv rušné obdobie. Okrem promo aktivít sa čaká, či kapela vyhlási koncertné turné.

spot_img
Predchádzajúci článok
Ďalší článok
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img