8.6 C
Slovakia
štvrtok, 18 júla, 2024
spot_img
ÚvodReportyPassenger prerozprával svoj celoživotný príbeh v Starej tržnici
spot_img

Passenger prerozprával svoj celoživotný príbeh v Starej tržnici

IMG_7595

Na Slovensku sa po prvýkrát predstavil britský spevák Passenger. Koncert sa mal pôvodne konať na magickom mieste, hrade Devín, ale nakoniec bol pre nepriaznivé okolnosti preložený. Takmer dve tisícovému publiku to však nevadilo a naplno sa sústredilo iba na pesničkárov upokojujúci hlas.

Ešte v nedeľu večer hral na najväčšom európskom festivale Sziget, a o dva dni na to predstavil svoju intímnu tvorbu v Bratislave. Hrad Devín vystriedala Stará tržnica, kvôli obavám z nepriaznivého počasia. Podmyté hradné nádvorie pri zrúcanine, by bolo nebezpečné pre návštevníkov podujatia, čo organizátori nechceli riskovať. Sterilná akustika Starej tržnice nakoniec neprekazila plnohodnotný zážitok z tohto koncertu. Ako predkapela sa predstavila bratislavská formácia Genius Locci, s ich odpoveďou na anglický pesničkársky revival a Austrálčan Stu Larsen, ktorý zaujal viac interpretáciou než autorskou tvorbou.

Stu Larsen – Thirteen Sad Farewells

Z vystúpenia Passengera sálala detská radosť – z toho, že sa môže živiť niečím, čo bolo vždy jeho snom. Vystupuje sólovo, iba so svojím nástrojom – gitarou. Kapelu si už nehľadá, nepotrebuje ju. A to aj napriek tomu, že nie je špičkovým gitaristom, čo vynahrádza čistým vokálom a osobnými textami o svojom živote. Pesničkár chápe, že ľudia nechcú počúvať ťažké veci, ale obyčajnosti podané precítene a nenútene. Bez žiadnych veľkých pompéznosti.

Passenger – Beautiful Birds

Keďže tu hral po prvýkrát, viac sa sústredil na svoj životný príbeh než na hudbu. Ašpiruje tak na “ najukecanejšieho“ angloamerického interpreta, ktorý tu kedy hral. Dobrú polovicu hracieho času prerozprával, anglické monológy sa však nestrácali, ale prepojil ich s interakciou s publikom. Neboli to len frázy, hudobník rozprával predovšetkým o pocitoch šťastia, ktoré máte, keď váš život nabral úplne iný spád.

Passenger – Let her go

Celosvetový hit Let her go mu otvoril dvere do celého sveta. Poslal ho z ulice na svetové turné po halách a festivaloch. Je to podobné tomu, ako keď cyklista šliape strmý kopec, nevládze, ale nechce to vzdať. A potom sa mu to podarí, môže sa spustiť a vychutnať si tú slasť a eufóriu. Únava je preč a prichádza úspech. A presne v tejto fáze sa momentálne sa britský hudobník nachádza. Najväčšou inšpiráciu pre svoje texty hľadá Passenger v ľuďoch, preto sa snažil dôkladne spoznať aj slovenské publikum. Napriek tomu, že nepredviedol žiadnu originálnu umeleckú tvorbu, najbližšie mal k piesňam Simona a Garfunkela, jeho obyčajnosť vzbudila sympatie a ďalšiu pozornosť.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img