8.6 C
Slovakia
sobota, 24 februára, 2024
spot_img
ÚvodReportyPoľská hudba v najrozličnejších odtieňoch na OFF Festival Katowice 2014

Poľská hudba v najrozličnejších odtieňoch na OFF Festival Katowice 2014

off-festival-katowice-1700399372-340x280Poľské podujatie OFF Festival Katowice, predstavuje unikátny koncept festivalovej podoby. Jeho filozofiou je snaha prinášať náročnejšie hudobné projekty, ktoré sa vymykajú hlavnému prúdu. Zároveň sa snažia organizátori podporovať domácu hudobnú kultúru a vytvoriť tak platformu na jej prezentáciu.

Poliaci sú známi podporou svojho umenia a napriek tomu, že nie všetko vždy funguje na sto percent, podarilo sa im vybudovať v Európe silnú značku vlastnej kultúry. OFF Festival Katowice je jedným z tých príkladov, ako je možné medzi zahraničných headlinerov zaradiť aj domácich interpertov. Súčasná poľská hudba vykazuje nielen stopy moderného kozmopolitného vnímania, ale aj silné naviazanie na tradície, ktoré bolo možno vidieť aj na tomto festivale. Práve na domácu folkovú vlnu (Czeslaw Niemen, či Krysztof Klenczona) nadväzuje mladý pesničkár Adam Repucha so svojim podmanivým harmonickým výrazom. Z regionálnej databázy zase čerpá formácia Kapela Brodów, ktorá predstavila pestrú inštrumentáciu a klezmerový charakter.

Kapela Brodów – Uciekaj, Uciekaj


 

Raperi – títo novodobí rozprávači príbehov, reflektujú súčasnú spoločenskú a sociálnu situáciu. Ich slovná zásoba v adaptačnom slangovom prejave oslovuje mladých ľudí a dáva im novú motiváciu. Text by mal v hip hope zohrávať tú najpodstatnejšiu úlohu, preto zostáva pri exporte jeho zmysel visieť vo vzduchu. Napriek tomu patrí má poľský hip hop v Eúrópe veľmi silné zázemie. Na festivale ho prezentoval mladý, no už ostrieľaný raper Zeus bežiaci v tieni undergroundu. Jeho vystúpenie malo šrmc, dynamiku aj posolstvo.

Zeus – Hipotermia


 

Legenda poľskej hardcore punk scény Inkwizycja je známa pre svoje silné politické texty a sociálnu angažovanosť. Ich protináboženské a protidogmatické zmýšľanie má v silnom katolíckom štáte ťažké postavenie. Organizátori festivalu im dali príležitosť vystúpiť aj pred pokojnejším publikom, než na aké sú zvyknutí.

Inkizycja – Powiedziałem


 

Dynamická formácia Merkabah osciluje medzi free jazom, hardcore a noise. Silno tak pripomína svoju známejšiu francúzsku paralelu Guillaume Perret & The Electric Epic. No Merkabah začína byť vyhľadávaná progresívnou metalovou aj jazzovou vetvou. Sú vítaným osviežením ľudí bez žánrového vymedzenia.

Merkabah – Divine Times live 2012


 

Na OFF Festivale Katowice 2014 sa predstavil aj populárny satirický Mister D, temná trip hopová skupina Noon, avantgardní Pictorial Candi s inšpiráciou u Talking Heads, ako aj Neon Romance so svojim návratom k osemdesiatim rokom. Ich syntetizátorové vlny narážali na éterický vokál Mariky Tomcyk pripomínajúc tak Debbie Harry.

Neon Romance – Said Alright


 

Poľský jazz má vo svete veľkú odozvu, jeho atribúty, ako kvalitný zvuk, farbivosť, ľudové iskrenie korešpondujú u poslucháčov dodnes. Jednou z výnimočných domácich osobností je aj Jerzy Milian, ktorému bola na festivale venovaná koncertná pocta. Štyria vibrafonisti a ansámbel pripravili v krytom stane jeden z najkrajších zážitkov.

Tribute to Jerzy Milian – live at OFF Festival Katowice 2014


 

Skladateľ a violista Stefan Weselowski hľadá vo svojej tvorbe melancholickú melodickosť Frederyka Chopina, ale pocitovo je skôr bližšie k súčasnej modernej vážnej hudbe podobnej  interpretom Hauschka, či Nils Frahm. Stefan kládol dôraz na emócie a na čistý priezračný zvuk. Klavírne témy stupňoval s napätím, ale minimalistiky s elektronickým ostinátom.

Stefan Wesolowski – Antyfona do Najswietszej Maryi Panny


 

Celkovo vystúpilo na OFF Festival Katowice 2014 takmer tridsaťštyri domácich hudobných zoskupení a interpretov rôznorodých žánrov (folk, hip hop, punk, lo-fi, indie rock,  až po všemožné multižánrové spojenie). Poľská hudba už dávno nie je vo svete podceňovanou, naopak jej vzostup v posledných rokov ukázal, že hudobní priaznivci a odborníci by mali ešte viac spozornieť a zamerať sa na ňu.

spot_img
spot_img
spot_img