8.6 C
Slovakia
piatok, 19 apríla, 2024
spot_img
ÚvodReportyZasnený Falgrapp a elektronický primát "otvorili" zatiahnutú strechu našich emócií
spot_img

Zasnený Falgrapp a elektronický primát „otvorili“ zatiahnutú strechu našich emócií

1525555_10151975987280689_1942356835_n.jpg.crop_displayJedna z najzaujímavejších postavičiek súčasnej elektronickej tvorby Bonobo, zavítala na svoju ďalšiu slovenskú návštevu. Kým tie predchádzajúce mali punc festivalového charakteru, tento krát sa mohol predviesť v plnohodnotnom skoro dvojhodinovom programe.

Počiatočná smola, ktorá sprevádzala tento koncert (presuny odôvodnené hľadaním vhodného priestoru) opadli až po jeho začatí. Organizátori sa dlho nevedeli zhodnúť s manažmentom Bonobo na adekvátnom mieste. Kým promotérom z Ore Pole sa pozdávala Stará Tržnica s dvojkoncertom, manažment s tým nesúhlasil. Ako však zladiť veľký dopyt zo strany fanúšikov a nestratiť pritom zvukovú kvality a atmosféru? To je v Bratislave akútna otázka, ktorá by sa mala v blízkej budúcnosti riešiť. Otvorenie strechy „chladnej“ NTC Aegon Arény prevzdušnilo tento nepríliš sympatický kolos. Zrazu mali ľudia pocit, akoby sedeli v prírodnom amfiteátri. Ako predkapela vystúpila formácia Falgrapp, stúpajúca hviezda našej elektronickej scény. Konečne sa tak objavila logická dramaturgická spojitosť, ktorá tak často chýba.

Falgrapp – I.N.A.


 

Hudobný projekt Falgrapp vtrhol na slovenský trh  z nenazdania a hneď zaujal vysokým štandardom kvalitného zvuku s mnohými mikro nápadmi. Od temnej hio hopovej rytmickej štruktúry stanovil odraz ku slovenskej ľudovosti. Tá je spájaná v ambientných plochách, ktoré pripravuje autor projektu Juraj Líška. Ich koncertný program pozostával zo skladieb z ich silného debutu Rieka. Falgrapp začali koncert ešte pod otvorenou strechou, ale začínajúci dážď prinútil organizátorov ju zatiahnuť. A práve vtedy sa zapli svetlá, čo pôsobilo magickým dojmom. Na začiatku predstavili svoje inštrumentálne vízie, až neskôr sa k nim pridala speváčka Nora Ibsenova. Dovtedy ambientné plochy ustúpili a Nora pozmenila charakter hudby miestami až do popových, či muzikálových vôd (Ľadový útes).

Falgrapp – Ľadový útes


 

Falgrapp sú obrazovou kapelou, pri ich skladbách (ako Vlasy) máte silné asociácie. A to, že spievajú lyrické, melancholické až nadrealistické slovenské texty, v ktorých sa snažia o zvukomaľbu je veľké plus. Predobraz našej modernej slovenskej tvorby bol pred Bonobom tou najlepšou súčasnou voľbou.

Falgrapp – Vlasy


 

V animálnej džungli patrí bonobo k primátom, ktorý má oproti svojim príbuzným druhom štíhlejšie telo. Simon Green nazval svoj projekt týmto ekvivalentom správne, keďže v elektronických škrupulách miestami zoštíhľuje skladby až na kosť. Prvý krát upozornil na seba v roku 2000 s albumom Animal Magic, ďalšie jeho nahrávky už vyšli pod prestížnou značkou Ninja Tune. A začalo sa o ňom hovoriť, ako o melodickom géniovi. Iste Simon má náznaky minimalistických postupov podobných Steve Reichovi, no on na ne nabaľuje ďalšie harmonické vrstvy, ktoré variuje. Tie sa kuklia, až z nich vyjde prefarebný motýľ melodických liniek. Bonobo začínal s DJskými setmi, ale od roku 2004 sa rohodol hrať so živou kapelou. Na Slovensku vystúpil už dva krát, ale vždy išlo o festivalové podujatia (Wilsonic a Bažant Pohoda).

Bonobo – live at NTC Aegon Arena Bratislava 2014

https://www.youtube.com/watch?v=BokdNelG9OI


 

Bonobo rozdelil svoj koncert do dvoch prelínajúcich sa častí. V jednej dosiahol nu jazzový charakter,  vďaka zapojeniu dychových nástrojov a soulovému vokálu speváčky Szjerdenne. Nebola to náhoda, že skladby vtedy zneli ako od The Cinematic Orchestra, veď napríklad Grey Reverend (spolupracovník The Cinematic Orchestra) robil Bonobovi vokály na jeho najnovšom albume The North Borders. Časť z týchto skladieb v koncertnej úprave zazneli v Bratislave, ale Bonobo sa venoval aj svojej staršej tvorbe.

Bonobo – live at NTC Aegon Arena Bratislava 2014


 

Bonobo nechal v piesňach horizontálny priestor na ďalšie rozvíjanie melodických štruktúr. Sám sa venoval predovšetkým basovým linkám a elektronickým škatulkám. Publikum najviac reagovalo na basové beaty (v najfrenetickejšej časti až s dubstepovým podmazom), ktoré u nich vyvolávalo tanečné nadšenie. Dôležitou súčasťou koncertu boli svetlá, ktoré pridali divadelný zážitok na hranici performance. Obsluhoval ho človek z Bonobovho štábu a miestami to vyzeralo, ako keby sám hral na nejakom hudobnom nástroji.

Bonobo – live at NTC Aegon Arena Bratislava 2014

https://www.youtube.com/watch?v=u5TeVseQX7c


 

Na prvú „klubovú“ návštevu Bonoba v Bratislave sa oplatilo počkať. Falgrapp aj Bonobo pripravili ľuďom pekný zážitok, na ktorý sa bude ešte dlho spomínať.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img