8.6 C
Slovakia
pondelok, 15 apríla, 2024
spot_img
ÚvodReportyStill Corners rozvlnili maďarský breh Dunaja
spot_img

Still Corners rozvlnili maďarský breh Dunaja

Still Corners
Still Corners, Jerry Spin; 02.08.2023; A38, Budapešť, photo by Daniel Hevier ml.

Still Corners vedia hudobný klub zahltiť / naplniť farebnými odtieňmi psychedelického zvuku, vydolovať atmosféru aj istou dávkou improvizácie. Do A38 sa vrátili s pripomienkou starej dosky aj s novým albumom.

Budapeštianska loď A38, ktorá sa nachádza na rieke Dunaj, v apríli tohto roku oslávila dvadsiate narodeniny. Celoročne prevádzkovaný priestor ponúka program širokospektrálneho zamerania a svojou výnimočnou atmosférou láka na zaujímavé zahraničné mená.

Po štyroch rokoch tam znovu zavíta americká neo-psychedelická kapela Still Corners, ešte pred ňou vystúpilo americké duo Jerry Spin s noir popovými piesňami o živote. Zaujímavé minimalistické aranžmány naživo zanikli v homogénnom zvukovom výsledku.

Pokojnejší set zrýchlil až v záverečnom prídavku. Tento projekt je zatiaľ zaujímavejší v štúdiu než naživo. Ale ak budú mať ďalšie príležitosti, určite sa budú posúvať, potenciál na to majú.

Na pódium prišli Still Corners a okamžite zvýšili intenzitu decibelov. Ich pestrofarebný éterický zvuk je naživo hravý a neštylizovaný ako z ich nahrávok. Speváčka Tessy Murray má sýtu farbu hlasu, vie dobre intonovať a ešte k tomu pridáva osobitý výraz v splynutí fráz v legátovom celku. Tieto melódie rozkladá aj do svojich klávesov a ďalej s nimi pracuje jej spoluhráč – multiinštrumentalista Greg Hughes, ktorý hrá rytmickú aj sólovú gitaru.

Ten sa občas pripomenie krátkou gitarovou témou, ktorú potom obaja spoločne rozvíjajú. Neboja sa ísť do dlhších inštrumentálnych celkov a na rozdiel od podobných synth kapiel sú aj v tejto polohe zaujímaví (The Message).

Zaujímavé boli aj useknuté konce skladieb, ako aj prelínanie štýlov cez klasický synth pop až po inštrumentálne ambientné plochy, ktoré oni nazývajú ambientným countrym. Šmrncnuté glamovými riffmi typu Sparks, melodické pasáže akoby od New Order, vokály zase niekedy pripomenuli kalifornskú hippie scénu na čele s The Mamas & the Papas.

Najčastejšie sa ich hudba opisuje ako pomyselný sountrack a je pravdou, že tvorba tohto dua (naživo tria) má obrazotvorný charakter. Slnkom zaliata Kalifornia, stiahnutá strecha na kabriolete, mihajúci sa stopári hľadajúci dobrodružstvo, nezabudnuteľné výhľady na krajinu a náhodné stretnutia.

Vlastne celá existencia Still Corners je dielom  náhody, keď pred pár rokmi Tessy aj Greg nastúpili na zlý vlak, kde sa spoznali, čo vyústilo až do založenia kapely. Hneď druhým albumom Strange Pleasures prerazili. Do Budapešti sa vrátili po štyroch rokoch v rámci svetového turné, na ktorom zahrali staré a nové piesne – pripomenutie desať rokov starého albumu Strange Pleasures a promovanie tento rok vydanej dosky Slow Air.

Iná a zároveň tá istá kapela. Vyzretejšia, vyhranejšia, ktorá si už našla svoj charakteristický zvuk, ktorý neustále šperkujú a rozvíjajú. A je fajn, že na turné chodia s bubeníkom, lebo živé bicie dodávajú nie chladnému synthu ešte väčšie emócie. Koncert ubehol ako voda a nemal slabšie miesta.  

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img