8.6 C
Slovakia
piatok, 24 mája, 2024
spot_img
ÚvodReportySympatickí a ľudskí, takí boli ťažkotonážni Crowbar v Bratislave
spot_img

Sympatickí a ľudskí, takí boli ťažkotonážni Crowbar v Bratislave

2-crowbar-38

Začína sa len tretí mesiac nové roka a to rovno už s krásnou dávkou ťažkej hudby, ktorú v okolí Randalu v Bratislave počuť pomerne pravidelne. V nedeľu, 1. marca, sa okolo deviatej večer začal zbiehať spočiatku maličký, no neskôr poriadne rastúci dav verných fanúšikov americkej kapelky Crowbar, ktorá Bratislavu zahrnula do svojho nabitého programu.

Hoci tento kultový lousianský sludge v sebe nesie kopu emócií s ťažkým pevným spevom a perfektné gitarové riffy v podaní frontmana Kirka Windsteina a Matta Brunsona, pre nie práve jednoznačné žánrové zaradenie ich ani po dvadsiatich piatich rokoch nemôžeme označiť za kapelu svetového formátu. Tvorba partie okolo už spomínaného sympatického fúzača sa dá označiť za zmes viacerých vplyvov a tak nie každý sa v nej nájde. No tí, ktorí jej naplno prepadnú, sa jej uchopia zubami nechtami. Crowbar si držia svoj pevný okruh verných fanúšikov, čo sa jednoznačne prejavilo aj pár dní dozadu v Bratislave.

Ako support sa im predstavila slovenská kapela Dogma Inc. Kapelka, ktoré o sebe doteraz nedala veľmi počuť, ale má za sebou niekoľko skvelých vecí, ako napríklad vydanie albumu pod zahraničným labelom. Svojej práce ako support Crowbar sa chlapci zhostili s nadšením a to bolo vidieť na celom ich krátkom vystúpení. Ich skladby, ktoré sú tiež zmeskou rôznych štýlov, boli pekným štartom večera a hoci ich spočiatku sledovalo len pár fanúšikov s pivom v ruke, ku koncu sa Randal pomaly začal napĺňať.

Dogma Inc – The End

https://www.youtube.com/watch?v=nvrEAHOhL5U

Ale až keď na pódium vyšli chlapci z New Orleanse, začala sa divočina. Už pred koncertom poblúdil najmä bradatý frontman pomedzi dav, odfotil sa s každým fanúšikom a rozhodne sa nehral na žiadnu hviezdu iba s veľkými slovami na pódiu. Niekedy na začiatku koncertu si ešte vyslúžil bozk pre šťastie od svojej manželky, ktorú predtým „strážil“ pri stránku s merchom a pustil sa aj so svojou bandou do tvrdej zmesky skvelej hudby, ktorá ťahala fanúšikov až priamo na pódium. A nie len raz, či dvakrát. Tí najodvážnejší, možno z časti povzbudený alkoholom a možno to bola len úprimná radosť a šialenosť metalového fanúšika, sa vrhali pomedzi hudobníkov užívajúc si koncert do sýtosti. Páni metalisti ale nemihli ani očkom, aj keď to niekoľkokrát vyzeralo že sa po gitare či mikrofóne fanúšici vrhnú sami.

Crowbar – Planet Collide live Randal 2015

Crowbar nám ponúkli prierez ich tvorbou od nových songov až po tie staršie, ktorou zaručili ako emocionálnu spúšť tak aj moshpit priamo pred pódiom. Krásne vyrovnaný hlas speváka Kirka doplnený o jeho gitaru spolu so sólovkou Matta Brunsona musel zaručene chytiť za srdce aj tých, ktorí Crowbar nedávali až tak veľa pozornosti. Alebo ich nepoznali vôbec a tých pár eur si len náhodne naplánovali nedeľný program. Tommy Buckley veľmi dobre vedel, kedy do svojich bicích udrieť a nie len bezhlavo mlátiť a tak bola jeho hra dôležitou časťou celej skladačky, nie len iba prvok, ktorý ich hudbu podškrtol. A do toho všetkého ešte perfektná basa najnovšieho člena Jeffa Goldena. Jedným slovom, Crowbar. Oplatilo sa pozriesť si ich a to jednoznačne.

Crowbar – Walk With Knowledge Wisely

Ich dlhý set ukončili prídavkom, zbalili inštrumenty a pobrali sa ďalej. Ale tá atmosféra, ktorú zanechali, prenasledovala fanúšikov do skorého rána, kedy sa ten zvyšok pobral späť domov v absolútne opojnej nálade. Crowbar nie je kapela, ktorá chytá davy a má obrovskú základňu fanúšikov po celom svete. Ich hudbe treba prísť na chuť. No keď sa dostanú svojou tvorbou pod kožu, už tak ľahko nevykĺznu. Ostáva dúfať, že čoskoro zavítajú na Slovenko opäť a už teraz viem, že si ich koncert ujsť nenechám.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img