8.6 C
Slovakia
utorok, 18 júna, 2024
spot_img
ÚvodReportyTak ktorou "NOHOU" máme vykročiť? - report
spot_img

Tak ktorou „NOHOU“ máme vykročiť? – report

N.O.H.A.-Nights Of Hedoniscic Adventure l
MMC (17. 12. 2011  20:00:00)

Pravá noha musí spolupracovať s ľavou nohou a vďaka tejto koordinácii slobodne chodíme a beháme. Ak sa však nezhodnú človek začne krívať a stráca pevný bod pod nohami.

Na hudobnej scéne sa ľavá noha rozišla s pravou. A čo je horšie, nevedia sa dohodnúť, ktorá N.O.H.A. je tá „pravá“. Medzi pôvodnou zostavou totiž nastali roztržky, ktoré vyústili do rozkolu, ktorý umožnil vznik dvoch kapiel s tým istým názvom. Šikovná skratka a slovná hračka N.O.H.A  teraz našla veľké využitie, keď dve kapely s rovnakou iniciálkou a hudbou skratky premenovali.  Jedna sa pomenovala na Noise Of Human Art – Cirkus Underground a tá druhá na Nights Of Hedonistic Adventure. Celá situácia sa schizofrenicky zamotáva, až tak že v Bratislave len v rozpätí jedného mesiaca vystúpili obe kapely. Fanúšikov zatiaľ zaujíma len hudba, no po čase začínajú byť aj oni zmätený. Pre úplnosť informácie v Bratislave vystúpila kapela N.O.H.A. – Nights Of Hedonistic Adventure a to v tejto zostave: speváčka Minerva Diáz Peréz, spevák Romeo Jochen Eickenberg, klávesista Tobias, bubeník Belker a basgitarista Tim Rashid.

Keďže, sme nevideli vystúpenie druhej kapely, nemôžeme ich porovnávať a už vôbec nie posúdiť, ktorá z nich je tá pravá, pôvodná. Vieme, iba že tvorba N.O.H.Y je jedinečná, či už je prezentovaná jednou, či druhou kapelou. Tie skladby majú v sebe interpretačnú dušu. Za predvedený výkon si pre hodnotenie požičiam od klubu MMC jeho dve M-ká. Majestic Music.

Tento unikátny projekt, ktorý v rámci Česko – Slovenska nemá obdobu a vo svojom prevedení sa môže rovnať svetovým kapelám. Drum and bass je v kurze, stal sa z neho svetový trend. Je len málo kapiel, ktoré dokážu zahrať naživo perfektne vystavaný živý drumáč. Z tých svetových spomeňme najmä Pendulum, ktorý ťažia z efektných koncertov, ale už menej zo speváckeho umenia Bena Mounta, ktorý je naživo viac v popredí než spevák Rob Swire. Rovnako skvelý sú aj britskí Quemist.

N.O.H.A je však iná. Jej rôznorodosť nie je iba v miešaní kultúr, ale hlavne v chápaní hudby. Vedia jej dať intímnosť prejavu, ale aj dynamiku tanečných častí. Bratislavu nechali uniesť v tanečnom i rozjímajúcom položení. Predstavenie bolo závislé od výkonov dvoch spevákov. V prejave Romea sú vplyvy dancehallu, rapu, ale aj soulu. Speváčka Minerva dáva do prednesu španielsky tembr svojho hlasu. Keď sa títo dvaja do toho opreli, vytvorili krásny kontrast. Bol z toho pesničkový drum and bass. Tvorba kapely vyznie najlepšie naživo. A nielen pre zvýšenú frekvenciu basov. Rozdiely sa ukázali najmä pri skladbe Lunatica. Jej štúdiová intímnosť bola vystriedaná živým temperamentom a živelnosťou. Aj, keď je skladba na nahrávke prednesená skoro ako modlitba a svedčí jej pomalý charakter, až melanchólia, naživo s gradujúcimi časťami mala zase iné čaro. N.O.H.A vie naživo vždy prekvapiť. Aj zabaviť. Preto sú jej koncerty také vyhľadávané.

N.O.H.A aj jedna aj druhá sa po rozchode správajú ako dospelí po čerstvom rozvode. Hádky, osočovanie, nevraživosť, právnici… Tým trpia ich vlastné „deti“ (piesne) aj fanúšikovia. Želajme si iba pokoj v dušiach muzikantov, ktorí snáď nájdu cestu k spoločnej spolupráci, alebo aspoň skončia so žabo myšími vojnami.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img