8.6 C
Slovakia
utorok, 28 mája, 2024
spot_img
ÚvodReportyThe Grandmothers of Invention v Nu Spirite, alebo duch Franka Zappu ešte...
spot_img

The Grandmothers of Invention v Nu Spirite, alebo duch Franka Zappu ešte žije

zappa-4The Grandmothers of Invention – 04.03.2014 – Nu Spirit Club – Bratislava

Predieram sa celkom pekne zaplneným Nu Spiritom, a rozmýšľam, ako dnes asi dobre vyzerám, keď si ma so záujmom premeriava takmer každý prítomný muž. Potom mi to dôjde, je nás tu spolu asi 10 žien a vekový priemer prítomných mužov je približne 50 rokov.

Rovno pod pódiom sa na mňa usmieva vyše 70ročný pánko v teplákoch a tričku The Grandmothers of Invention. Čo som vtedy ešte netušila, je to Don Preston, ich spevák, klávesák a kapelník. Ide o bývalých muzikantov Franka Zappu a ich kolegov, ktorí spolu vystupujú s jeho starými skladbami.

GrandMothers Of Invention – Orange County/Trouble Every Day live 2012


 

Pomaly na pódium nastúpia aj ostatní, mimochodom všetci v okuliaroch – staručký bielovlasý saxofonista Bunk Gardner s ľadvinkou okolo pása, holohlavý basák David Parlato v kapsáčoch (títo traja hrali kedysi so Zappom v pôvodnej kapele The Mothers of Invention), bubeník Chris Garcia s mohutným kučeravým vrkočom a prekvapivo asi 30-ročný ryšavý bradatý hipster, gitarista „Mad“ Max  Kutner, o ktorom vraj ešte budeme počuť.

Grandmothers Of Invention – Pygmy Twylyte / Dummy Up / The Message live 2012


 

Hneď na úvod koncertu všetkých prekvapili svojím psychedelickým chorálom, a vlastne celá show by sa dala výstižne zhrnúť stručným pomenovaním „riadna haluz“. Hrali aj dobre, aj menej dobre, snažili sa robiť to najlepšie ako vedeli, sólovali ako o život a hlavne do toho dávali kus seba, takže publikum bez väčších okolkov prehliadalo drobné nedostatky.

Grandmothers Of Invention – Carolina Hard-Core Ecstasy live 2012


 

Psychedelický rock prechádzal do crazy jazzových improvizácií, a spoza klávesov celú show vtipne konferoval vráskavý sympaťák Don Preston (ten v teplákoch). Veľkú časť koncertu odohrali z nôt, lebo si z nejakého dôvodu pre svoj bratislavský koncert vybrali aj skladby, ktoré doteraz vlastne nikdy nehrali live (To som si nevymyslela, píše o tom na svojom blogu ich gitarista Max: http://www.maxkutner.com/infomachine.html). Čerešňou na torte bol pod pódiom precítene s metlou tancujúci čudák – strapatá prešedivená hriva, orlí nos, fúziská a kožené nohavice – verná kópia starého Zappu! Celkový skvelý dojem z pekne prerobeného Nu Spiritu príjemne dotváral bizarnú atmosféru koncertu, aký som môžem povedať ešte nevidela.

Grandmothers Of Invention – Holiday In Berlin & 3 More live 2012

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=1bJokCkUkwk‘]


Samozrejme, že za čias svojho mládí museli hrať lepšie. Fakt, že ide o muzikantov, ktorí roky hrávali s legendou, je neopakovateľným lákadlom, ale očakávanie nejakého virtuózneho, japonsky stopercentného koncertu by bolo poriadne nereálne.

Grandmothers Of Invention – More Trouble Every Day

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=l8AoiKkhJ44′]


Keď si predstavím, čo robia a v akom stave sú dedkovia a babky podobného veku v mojom okolí, stojím v nemom úžase, že sa kapele The Grandmothers of Invention vôbec takto chce cestovať po Európe, a že sa následne vládzu vôbec vyšplhať na pódium a zmysluplne hrať Zappove pesničky?! Podľa mňa to bolo famózne vystúpenie už len z tohto dôvodu.

| autor: Anna Raitl

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img