8.6 C
Slovakia
utorok, 23 apríla, 2024
spot_img
ÚvodReportyTvrdé gitary uvoľnila nemecká ska vlna - report Pod Parou
spot_img

Tvrdé gitary uvoľnila nemecká ska vlna – report Pod Parou

Pod Parou – 02 – 04. 08. 2012; Moravská Třebová

Jeden z najväčších  punkových festivalov v Česku a na Slovensku oslavoval desiate výročie svojej existencie. Veľkolepo. A s mnohými novinkami. Najväčšou zmenou z pohľadu organizačnej štruktúry bolo posunutie miesta v rámci Moravskej Třebovej do väčšieho areálu. Nevýhoda bola vyše sedem a pol kilometrová vzdialenosť do mesta a prašné prostredie, ktoré však počítalo s väčším počtom návštevníkov. Ľudia sa nemuseli mačkať a mohli mať dostatok priestoru aj na koncertoch headlineroch. Tých bolo v rámci osláv dostatok. Nikdy nemal program Pod Parou tak výrazné kapely a legendy. Ale priestor zostal aj na špičku českej a slovenskej scény.

V úvodné hodiny festivalu sa predstavili napríklad Začiatok Konca s veľmi krátkym setom a novými skladbami. Tie idú viac do hardcorovej rytmiky. Aj staršie piesne, ktoré sú v melodickom oi hrajú ZK naživo tvrdšie. K úderným textom o scéne pridali konšpiračné teórie a úvahy nad súčasným svetom, čo ich textársky posúva iným smerom. O dobrú náladu sa postarali ďalšie skupiny z československej scény, ako večne melodický Volant, do pogo punku tiahnúci Načo Názov, alebo punk rockový Falešný Obvinění a mnoho ďalších.

Pod večer vystúpila prvá zahraničná hviezda – americký The Adolescents. Na nich nadviazali Angličania 999. Tí prezentujú klasický punk rock sedemdesiatich rokov s jeho pomalšou odnožou. Príjemné skladby šli v strednom tempe a mnohé sú známe pankáčom z českých coververzií.

Prvý náklad agresívnej porcie na tohtoročnom Pod Parou zaobstarala americká hardcore legenda – Madball. Žáner hc nebol dosiaľ na Pod Parou moc pestovaný, ale organizátori to riskli. Opäť to bolo rozhodnutie smerom k väčšej štýlovej pestrosti v rámci punkovej scény. Madball prekvapili veľmi profesionálnym zvukom, ktorý bol skoro rovnaký ako poznáme z ich albumov. Veľmi si na tom zakladajú, preto sú ich živé koncerty tak perfekcionistické. Freddie, ktorý naživo pôsobil útlejšie, veľmi charizmaticky viedol svoju kapelu 50 minútovým setom.

Agresívnejšiu náladu a temnú atmosféru mali podporiť nasledujúci Discharge. Táto legenda patrí k najžiadanejším artiklom fanúšikov a návštevníkov festivalu Pod Parou. Mnohých výrazne hudobne ovplyvnila a tento rok žiaľ aj sklamala. Na Pod Parou neprišli. Dlho sa špekulovalo nad pravdivosťou dôvodu. Pred pár dňami však organizátori potvridli, že Discharge celá situácia veľmi mrzí a potvrdili, že na budúcom ročníku určite zahrajú.

Po koncerte skupiny Madball tak adrenalín nestúpal, ale naopak sa upokojil pri pokojnom sete kapely Yellow Umbrella. Nemeckí muzikanti uvoľnili uvoľnené návaly a sklamania. Yellow Umbrella majú svojho vlastného zvukového majstra, lebo na tvorení a udržiavaní svojho zvuku počas koncertov veľmi pracujú. Napriek veľkej početnosti mal každý člen na pódiu svoje miesto. Aj preto je zvuk YU taký plný a farebý. Lebo trombónové hĺbky vypĺňali altovým saxofónom, alebo nízkymi klaviatúrnymi behmi. Plný „dom“ mala šamorínska punková kapela Konflikt. V Čechách sú veľmi populárny a celkovo má slovenský punk rock u našich susedov veľké renomé. Konflikt odohrali svoj typický koncert. Tí, čo ich vidia cez rok častejšia neboli ničím prekvapení. Tie isté skladby, to isté nasadenie. V niektorých skladbách vďaka virtuóznemu Paľovi Chodelkovi zazneli inšie vyhrávky, ale aranžmány zostali v rovnakom pôdoryse. Staré skladby na koncertoch znejú už iba sporadicky. V Moravskej Třebovej ich ako bonus predviedli v jednom väčšom desať minútovom bloku.

Prvý deň Pod Parou zakončili Čertúf Punk, Fourth Face a crustovo punková kapela Climax.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img