8.6 C
Slovakia
utorok, 16 apríla, 2024
spot_img
ÚvodReportyVečer slovenských klasík - Dereš pozvali svojich hostí na panské
spot_img

Večer slovenských klasík – Dereš pozvali svojich hostí na panské

autor: Patrik Šedo; interpreti: Dereš, Jane Razor & Janesession, Braňo „Temo“ Černák & Temeraf, Marhalen; 12.10.2018 – Randal Club

V tento večer patril Randal čisto slovenskej klasike a ľuďom, ktorí si jej najlepšie roky dobre pamätajú. Patril, ale aj tým, ktorý si naše hudobné dejiny nepamätajú, ale vážia.

Najväčšia časť publika totiž nepochybne prišla kvôli bratislavskému Derešu, kapelu ktorú asi netreba zvlášť predstavovať. Sú to dnes už starí harcovníci, ktorým ale vek z nasadenia vôbec neuberá. Na prelome osemdesiatych a deväťdesiatych rokov vydali svoj najväčší hit „Na panské“, ktorým oživili tvrdšiu scénu našej krajiny a navždy sa zapísali do jej hudobnej histórie.

Po vzore lokálnych zoskupení to ostalo celý večer, a že na výber toho z našej scény bolo naozaj dosť. Večer otvorili Marhalen, heavy rocková formácia z Bratislavy. Chalani a basgitaristka napriek tomu, že v Randali odpálili ako prvý, sa tešili veľkej angažovanosti publika.

Nasledovala vokalistka Jane Razor s kapelou Janesession. Jane Razor spolupracovala s hard and heavy formáciami od polovice deväťdesiatych rokov, ale najväčšie úspechy dosiahla so skupinou Janesession, s ktorou hrá od roku 2003. Kapela sa označuje ako hair metal, alebo heavy metal s prvkami rock’n’rollu. Jane na koncertoch pôsobí ako vedúca osobnosť a určuje tempo, ktorým sa bude večer uberať a môžem povedať, že ich koncert si každý užil.

Ďalšie zoskupenie v poradí bol Braňo „Temo“ Černák & Temeraf. Braňo „Temo“ Černák je spevák a gitarista, v minulosti pôsobiaci v rôznych legendách slovenskej hudby, napríklad Slobodná Európa, Makar Čudra alebo Metalinda. Viac rock and rollové so špinavším prejavom.

Temeraf – Baron Prášil

Vrchol programu prišiel s legendárnymi metalovými zbojníkmi zo skupiny Dereš. Hláška „Keď ste si ma upiekli, tak si ma aj zjedzte“ kolovala medzi metalistami, rockermi už počas socializmu a v ničom nestratila na aktuálnosti aj v tieto stále dynamické časy. Po tridsiatich rokoch svojej existencie vydali pred dvoma rokmi túžobný debut. Za celú svoju kariéru Dereš nevydali ani jeden oficiálny album a napriek tomu sa stali ikonou.

Dereš – Na Panské

Skladby ako Zlatý vek, Strácam a samozrejme titulná skladba albumu Na pánske. Je skvelé vidieť, že Slovensko nezabúda na svoje hudobné korene, ktoré vznikali za ťažkých podmienok minulého režimu.

Veľký obdiv patrí aj samotnej kapele, ktorá sa dala znova dokopy, po rokoch nahrala album a svojím príchodom potešila aj všetkých, ktorí stáli pri jej zrode.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img