8.6 C
Slovakia
streda, 17 júla, 2024
spot_img
ÚvodReportyVíťazmi Radio_Head Awards za rok 2018 sa stali Para, Leto s Monikou,...
spot_img

Víťazmi Radio_Head Awards za rok 2018 sa stali Para, Leto s Monikou, Vec a Don’t Trust Butterflies

autor: Mária Lišková | foto: David Majerský | Radio Head Awards 2018

RHA 2018V piatok 15. marca sa už po jedenásty raz odovzdávali hudobné ceny Radio_Head Awards pod záštitou Rádia_FM. To najlepšie zo slovenskej hudby sa každý rok odzrkadľuje v nomináciách, o ktorých potom rozhodujú poslucháči, novinári a odborná porota. Galavečer, ktorý sa druhýkrát uskutočnil v Národnom tenisovom centre, zhodnotil predchádzajúci rok v hudbe a kultúre, ponúkol niekoľko kvalitných živých vystúpení, a aj pár prekvapení.

 

Najlepšiu slovenskú hudbu, ktorá vznikla v roku 2018, vyberali poslucháči v štyroch kategóriách. Objavom roka sa stala neznáma mladá formácia Don’t Trust Butterflies. Skladbou roka je podľa hlasujúcich Slovák od Veca. Ten nám, ako spoločnosti nastavil zrkadlo a skladbou si trpko ale pravdivo robí srandu z negatívnych vlastností nášho národa. Cenu za debut roka si odniesla Monika Midriaková s projektom a rovnomenným albumom Leto s Monikou. Najlepším albumom za rok 2018 sa stal Našou krajinou od Pary.

RHA 2018 - VecKaždý rok vyberajú najlepší album aj hudobní novinári, redaktori Rádia_FM, či promotéri. Cena novinárov putovala tento rok celkom očakávane do rúk kapele Autumnist za album False Beacon. Túto prestížnu cenu získal projekt Autumnist už druhýkrát (1. krát sa tak stalo v roku 2009), čo sa doteraz podarilo len Jane Kirschner. Každoročne udeľuje cenu aj Nadácia Advance Investments. Jej cieľom je podporovať vzdelávanie a realizovať projekty v oblasti kultúry a umenia. Spolu s cenou dostáva víťaz aj finančnú dotáciu. Tento rok si finančný odmenu odniesli netradične rovno dvaja interpreti – speváčka Blanch a trojica Luvver (fka Fresh out of the bus). Špeciálne ocenenie za prínos do hudby dostal slovenský experimentálny gitarista David Kollar. Nenápadný hudobník víri vody experimentálnej aj filmovej hudby už niekoľko rokov. Nie je až tak verejne známy, no vo svete je vo svojej sfére veľmi uznávaný.

RHA 2018 - AutumnistDavid Kollar na RHA tento rok aj vystúpil, spolu s Tomášom Mutinom zo slovenskej experimentálnej kapely Terminal State. Ukážkovo sa v rámci galavečera odprezentovala kapela The Youniverse, ktorí predviedli vskutku veľkolepú a živelnú show. O pódium sa pri tejto špeciálnej príležitosti podelili aj Luvver a FVLCRVM. Spojenými silami zahrali najprv skladbu Inureyes a v zápätí na to horúceho nominanta na skladbu roka Words od Pištu Královiča. Fakt, že skladbou roka sa stal Vecov Slovák a nie Words bolo jedným z niekoľkých prekvapení tohto ročníka. Na pódiu sa počas takmer trojhodinového programu ďalej predstavili aj Katarzia, Autumnist, Toddler Punk, Vec s kapelou, Ľudové mladistvá či Prezident Lourajder.

RHA 2018 - David KollarPo minuloročnej premiére v NTC pôsobil tento ročník o niečo sebavedomejšie. Nastala aj jedna veľmi pozitívna dramaturgická zmena. Miesto rozhovorov s víťazmi v zákulisí, ktoré mali roky na starosti Tomáš Hudák a Šoko Tabaček, vsadili organizátori tento rok na novú tvár aj novú formu. Komik Joe Trendy sa divákom miesto rozhovorov zo zákulisia ozýval prostredníctvom dokrutiek z plátna na hlavnom stagei. V nich si zobral na mušku víťazov aj nominovaných, ktorých vtipne a trefne skritizoval, a suché nezostalo ani samotné Rádio_FM. Humor Joa Trendyho určite nie je pre všetkých, no v tomto prípade zafungoval naozaj výborne. To, že dlhoročný cringe počas rozhovorov zo zákulisia konečne vymenil nefalšovaný smiech divákov, sa dá považovať za veľký úspech.

RHA 2018 - Catastrofy

Výsledky žánrových kategórií, v ktorých rozhodovala odborná porota:

Elektronická hudba : Subtension – Nestbox

Hard & Heavy : Catastrofy – Besnota

Hip-Hop / Rap / R’n’B : Strapo – Poschod13

World music / Folk : Banda – Telegrafy

Jazzová hudba : Tibor Feledi Kairos Quintet – Common Playgrounds

Klasická hudba : Eugen Suchoň – Piesňové cykly

Experimentálna hudba : Jonáš Gruska – Žaburina

 

 

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img