8.6 C
Slovakia
sobota, 20 júla, 2024
spot_img
ÚvodReportyŽákovic Open dosiahol prvý stupeň plnoletosti
spot_img

Žákovic Open dosiahol prvý stupeň plnoletosti

11791929_1104191932927714_2727974141516173089_o

Žákovic Open otvoril svoje brány už po pätnásty krát. Pre niekoho znamená tento festival zanôtenie si svojich obľúbených pesničiek s textami, s ktorými sa vie stotožniť. Pre iného zase zase možnosť postretávať kamarátov, na ktorých nemali celý rok čas. A pre väčšinu je to o spojení kamarátstva, hudby, leta a zábavy.

Festivalová mapa Slovenska je dosť natesno obsadená. Každá väčšia obec má svoj festival, alebo aspoň podujatie podobného charakteru. Sú tu však mená ako Trenčín, Piešťany či Bratislava, ktoré svojím významom vedú a určujú trendy. No potom sú tu ešte Trenčianske Bohuslavice. Tie sa stali synonymom festivalového priateľstva a rodinnej atmosféry.

Príjemný areál, v dedinke s deväťsto obyvateľmi, je každoročne okupovaný tromi až päť tisíckami návštevníkov. Festival Žákovic Open trval po dva dni a program pozostával výhradne zo slovenských a českých kapiel, ako aj obľúbeného futbalového turnaja. 

Po dramaturgickej stránke bol festival vyvážený, tak aby si na svoje prišla mladšia, stredná aj staršia generácia. Mladšie ročníky pobavili rock and roll od Walter Schnitzelssona, slovenskejšiu podobu tohto žánru ponúkla Hviezda. Recesiou sršali Cpt. Slice a extrovertný Billy Barman, chvíľka melanchólie vtrhla na festival pri koncerte Bad Karma Boy.  Piesne dozrievajúce ako víno zahrali, dnes už sporadicky koncertujúca, Žena z lesoparku a navrátilci na hudobnú scénu – Le Payaco. Tí prednedávnom vydali nový album Dnes je ten deň, takže ho na Žákovic Open zasadili do hláv vyše trojtisícovému počúvajúcemu publiku.

Žena z lesoparku – live at Žákovic Open 2015

Potešil aj sviežo spievaný jazz Petra Lipu, ktorému sa nevyhýbajú ani slovenské rádiá. Jiří Macháček je stále tým „vyhuleným“ a večne uškŕňajúcim sa frontmanom, napriek tomu, že vo svojej hereckej kariére hrá už iný typ postáv. Mig21 sa na koncertoch bavia, tá iskra z ich skladieb ešte nevyprchala a hudobníci sa snažia nielen v osobných životoch, ale aj na javisku riadiť mottom zo svojej piesne Štěstí hejbe planetou

Svojskú zábavu priniesol aj o čosi starší Ivan Mládek so svojím Banjo Bandom. A ukázal všetkým prítomným, ako sa robí kvalitná estrádna šou – v ktorej nechýbajú pesničky, ale aj herecké etudy, ktoré mali na starosti Lenka Šindelářová a Lenka Plačková. Mládkova charizma nestarne, rokmi si svoje „konferenciérstvo“ cibrí a nevadia ani stokrát použité floskuly. Pretože sú mierené s láskavosťou a úprimnosťou. Polemic rozhýbali aj tých najväčších lenivcov, ktorí sa dovtedy nechali uspať ležérnou, pokojnou atmosférou. Temnejšia nálada vanula pri koncerte Slobodnej Európy, ale piesne ako Pes,  predsa len prilievajú do života optimizmus, že aj po búrke musí raz vyjsť dúha. 

Polemic – live at Žákovic Open 2015

Pätnásty ročník Žákovic Open uzatvorili Hex, ktorí sa snažia do svojho programu vždy zaradiť nejakú tú cover verziu – tento krát We Are the Champions (možno aj pod dojmom úspešného projektu Fragile) a majstri z OBD.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img