8.6 C
Slovakia
streda, 17 júla, 2024
spot_img
ÚvodReportyZasnežená Viedeň privítala punkových leprikonov - report
spot_img

Zasnežená Viedeň privítala punkových leprikonov – report

 31.01.2012 – Dropkick Murphys, The Boucing Souls – Gasometer – Viedeň

Zaplnená a skoro vypredaná  (zostalo iba zopár miest na sedenie) Gasometer hala vo Viedni očakávala nájazd írsko amerických Dropkick Murphys. Táto kapela patrí k najobľúbenejším reprezentantom irish punku. Aj, keď Dropkick sa od pôvodného materiálu začali novším albumom trochu odkláňať do popovejších vôd, ich popularita je stále enormná. Dá sa povedať, že týmto materiálom nabrali nových fanúšikov bez toho, aby stratili tých starých.

Výborným ťahom DM bolo spraviť svetové turné spoločne so skupinou The Boucing Souls. Hlavne v USA, ale aj niektorých častiach Európy sú veľký pojem. Napriek počiatočnému stuhnutiu publika odohrala kapela skoro hodinový set s dobrým nasadením. Ich gitary boli razantné, ale dobre kulminovali s melodickým hlasom Gregga Attonita. Ten nedával príliš vysoké tóny, ale viac sa držal strednej polohy. Basa Bryana Kienlena sa pridávala k rytmu aj melódii podľa potrebnej dávky v skladbách, a väčšinou bola na melodickom rozhraní.

Známy pokrik Let´s go Murphys burcuje kapelu Dropkick Murphys na koncertoch už pekne dlho. Tento pokrik neznel vo Viedni iba na začiatku, ale aj v strede koncertu, čím bola vyjadrená náklonnosť k skupine, ale aj pokus o naštartovanie niektorých rozpačitých úsekov. Murphys začali koncert typicky svojsky. Opäť s gajdovým introm, ktoré končilo „sekundovou“ prestávkou, aby sa do toho opreli gitary a punková šou mohla začať.  Dvojhodinový koncert menil nálady – od melancholickej, baladicko pochmúrnej, až na pravú írsku tancovačku. Dropkick Murphys svoj koncert rozdelili na dve polohy. V tej kratšej akustickej, skupina predviedla svoje známe skladby v komorných aranžmánoch a veľká hala sa razom „zútulnila“.   Skladby zmenili charakter, čo bola zmena hlavne pre ľudí, ktorý na Murphys chodia častejšie.

Druhá  poloha, ktorá trvala väčšiu časť koncertu, bola už opäť tradičná, s hitmi  a  spoločným spievaním s fanúšikmi.  Zvuk bol v poriadku, aj keď na balkón, kde boli miesta na sedenie nedoliehal, alebo prichádzal skreslenejší. Inak boli jednotlivé nástroje dobre rozoznané, aj keď gajdy niekedy medzi elektrickými nástrojmi „zapadli“, čo je však možno produkčný zámer Murphys.

Záverečné skandovanie Let´s Go Murphys prišlo až dvakrát. Prvý krát ho kapela vypočula a prišla odohrať niekoľko skladbový prídavok. Na sklamania mnohých nezaradili skladbu „Forever“. Snáď to nebolo dvojzmyselné znamenie, ale je fakt, že skupina tu nebude večne. Preto je dobré, že vzniká stále viac podobných kapiel. A sami Dropkick Murphys si ich „vychovávajú“ spoločnými turné s mladými kapelami. Dropkick Murphys sú gigantom irish punku. Vzorom a šablónou, špičkou, ktorá zdokonalila svoj štýl a má niekoľko stoviek nasledovateľov. Ich autorita sa nezvykne dešpektovať a všetci tušia, že teraz sú v najlepšej forme, ktorá už nemusí gradovať.  Preto je každý ich koncert vzácnosťou a dôležitou punkovou spoločenskou udalosťou.

Tento koncert priniesol Skalar Music. Viac info o ďalších eventoch na stránkach http://www.skalarmusic.at/home

 

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img