8.6 C
Slovakia
štvrtok, 18 apríla, 2024
spot_img
ÚvodReportyZimná verzia festivalu Mighty Sounds potešila priaznivcov punk rocku i ska
spot_img

Zimná verzia festivalu Mighty Sounds potešila priaznivcov punk rocku i ska

podzimniMS2016_letak_A6-600xObľúbený festival s impozantným štýlom a imidžom. Kto niekedy navštívil Mighty Sounds, tak musel mať rovnaké pocity. Jeho organizátori sa totiž snažia odlíšiť sa od rovnomerných punkových podujatí. Kvalitný servis, organizácia, prezentácia zdobia značku Mighty Sounds, ktorá okrem festivalu robí počas celého roka koncerty. Vyvrcholením je zimná verzia MS, ktorá sa koná v čase, kedy sú už známe prvé potvrdené kapely na festival.

Rozmanitý večer v pražskom MeetFactory sa niesol v znamení gitarovej a dychovej hudby. Domácu tvorbu zastúpili zoskupenia The Fialky, Prague Conspiracy, Queens of Everything, Bombs from Heaven a predovšetkým Fast Food Orchestra. Čo sa dá nové povedať o rutinéroch, ktorí už dvadsať rokov patria k najznámejším ska kapelám v Česku? Pútavo kombinujú inštrumentálne zručnosti s kvalitnými skladateľskými nápadmi, ktoré nerušia pulzujúci dvojštvrťový rytmus. Napriek tomu pôsobili akademickejšie naproti jednej z hlavných hviezd – holandskej formácii Mark Foggo, ktorá patrí k tretej vlne ska hudby. Tí pôsobili nielen uvoľnenejšie, ale aj autentickejšie. Výrazní boli aj nemeckí punkrockeri Radio Dead Ones s ich melodickým cítením odkazujúc na Toten Hosen, ale i na amerických Rancid.

Radio Dead Ones – Angelina

Vyvrcholením tohto jednodňového festivalu bola koncertná šou nórskych The Carburetors, ktorých prezývajú aj ako škandinávsky Motörhead. Ich lahodiaci zvuk sa pohybuje niekde medzi metalom zo sedemdesiatych a osemdesiatych rokov (cítiť predovšetkým Judast Priest) a ranným rock and rollom. Samozrejme, podobnosť k Motörhead nie je náhodná.  Je to dané aj tým, že spevák Guz sa dosť štylizuje do tejto pózy a po odchode Lemmyho sa špekulovalo, či ho dokáže vôbec niekto nahradiť. Nikto. Ale ak by sa mu mal niekto zo súčasných spevákov priblížiť, tak je to určite Guz. Počúvať The Carburetors z CD je ako mať chránený sex. Baví vás, ale stále tomu niečo chýba. Najintenzívnejšie prežijete rozkoš z ich hudby naživo.

The Carburetors – Daddy Cool

Počúvať The Carburetors z CD je ako mať chránený sex. Baví vás, ale stále tomu niečo chýba. Najintenzívnejšie prežijete rozkoš z ich hudby naživo. Bengálske ohne, komunikácia s fanúšikmi či skoro cirkusové číslo, keď gitarista si odbehol na jeden z barov zasólovať, kým kapela na pódiu mydlila rýchle riffy. Naživo jednoducho vynikajúce. Avšak to, že sa kapela stále pohybuje na klubovej úrovni, hoci je pomerne známou, je proste fakt, ktorý nezmenilo ani ich vystúpenie na Eurovízii v roku 2012 v Azerbajdžane. To sa dá povedať o väčšine kapiel, ktoré vystúpili na tomto jednodňovom festivale. Mainstream ich ešte nestihol objaviť, vďaka čomu si zachovali svoju koncertnú energiu a drive.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img