8.6 C
Slovakia
sobota, 18 mája, 2024
spot_img
ÚvodReportyAlfa Mista zbytočne brzdí jeho plachosť
spot_img

Alfa Mista zbytočne brzdí jeho plachosť

autor: Daniel Hevier ml.; autor fotografie: Ivan Kelement; interpret: Alfa Mist, Strapo & General Foxx & DJ Spinhandz; 15.04.2019; Ateliér Babylon, Bratislava

Jazz a hiphop majú k sebe bližšie než sa môže zdať. Jarné Bratislavské Jazzové Dni priniesli toto spojenie, hoci Alfa Mist je dnes už viac jazzovým hudobníkom než hiphopovým producentom. 

Introvertný muzikant, ktorého plachosť poznamenáva jeho živé vystupovanie. Závažnosť okamžiku preskakuje na celú kapelu a ich strnulosť brzdí energiu, ktorá by mohla voľne plynúť ako napríklad u Gogo Pinguin. Pritom záujem o jeho tvorbu je po celom svete. Sprevádza ho ohlas výnimočného interpreta a chytá sa na to nielen jazzové publikum.

Alfa Mist začínal ako hiphopový producent. Nový album Structuralism už vybočuje z predchádzajúcej dosky Antiphon, v ktorej je užšia syntéza medzi dvomi štýlmi, ktoré si majú stále, čo povedať. Prechod z jazzového brehu na hiphopový prišiel v Bratislave až na konci takmer dvojhodinového koncertného setu.

Prvá polovica sa niesla v jazzovom duchu. Repetetívne modulácie a groovy mali takmer totožnú štruktúru – potešili, ale zo sedadiel nezdvihli. Pritom pestré inštrumentálne zloženie kapely dávalo sľubný prísľub. Okrem klavíru dominovala trúbka vo väčšom rozsahu v podaní Johnnyho Wodhama. K ťažkým intervalovým polohám pridával zaujímavé zvuky skrz dusítko a rôzne efekty. Woodham prevzal melodickú rolu gitaristu Jamie Leeminga, ktorý stál v úzadí a jeho rytmické vyhrávky mali zvýrazniť klavírne sóla Alfa Mista.

Alfa Mist – Retainer

Alfa Mist sa nechal počuť, že jeho veľkým inšpiračným zdrojom je Hans Zimmer a veľkú výzvu do budúcnosti pre neho predstavuje filmová hudba. Ak by k tomu malo prísť, musel by sa ešte viac pohrať s atmosférou, epickosťou a hlavne tvoriť výraznejšie melódie. Až na záverečnú Keep On totiž žiadna nezostala dlho v hlavách poslucháčov. A pritom by možno stačilo prerozdeliť inštrumentálnu a vokálnu zložku do rovnomernejšieho pomeru. Na poslucháčov najviac fungoval okamžik, kedy basgitaristka Kay Thomas-Dyke zaspievala takmer princeovský vokál. Škoda, že v koncertnej dramaturgii chýbalo viac takýchto prekvapení.

Klubová premiéra Alfa Mista mala síce rozpačité okamžiky, ale stále išlo o skvele zohratú kapelu, ktorá má čo ponúknuť. Len je otázne, či by obstála aj na veľkom stagi BJD. Tam by musela plynúť iná energia.

Alfa Mist – Keep On

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img