8.6 C
Slovakia
nedeľa, 19 mája, 2024
spot_img
ÚvodReportyRozbehnutý vlak na tretej kolaji vyzdvihol Whiskyho aj Dilemmu
spot_img

Rozbehnutý vlak na tretej kolaji vyzdvihol Whiskyho aj Dilemmu

horkyze_300x300_jpg_crop_displayDilemma,  Slobodná Európa, Horkýže Slíže – 28.02.2013 – Incheba – Bratislava

Veľké koncertné turné Horkýže Slíže s hosťami malo zastávku v hlavnom meste. Bratislava už mohla napovedať v akej forme sa skupina predstaví na ďalších zastávkach a ako budú na nich ľudia reagovať. Zaplnená Incheba s odhadom päť až šesť tisíc ľudí sa bavila vlastným tempom. 

Ako prvý hosť zahral Dilemma a v krátkom sete predstavil novú tvorbu s hitovým potenciálom, ale aj známu skladbu Oh No, ktorá je podporená kontroverzným videoklipom.  Jeho hudba má zaujímavý podklad v ktorom sa mieša bigbeat s rock and rollovými prvkami a súčasným zvukom. No aj tak bol pre väčšinu ľudí v bratislavskej hale neznámym pojmom.


 

Zato piesne Slobodnej Európy sú notoricky známe každej generácii. Ich rock and rollové opojenie trvalo vyše hodinu a prinieslo melodické hity aj melancholické skladby. Okrem toho zahrali aj niekoľko noviniek z pripravovaného albumu s ktorým sa príliš neponáhľajú.

Slobodná Európa zvykne v Bratislave hrávať vo svojom domovskom prostredí – klube Randal. Na podobných miestach sa zvyčajne predstaví iba ako hosť. Predsa len na veľkom pódiu abstentuje intímny kontakt medzi dlháňom Whiskym a ľuďmi.  Whisky sa v menších kluboch naťahuje k svojim fanúšikom, ale našťastie veľký priestor v Inchebe nepochoval jeho bezprostrednosť.

Slobodná Európa zatiaľ neohlásila vlastné turné, aj keď už môžeme tušiť že bude vyzerať inak než po minulé roky. Keďže Whisky sľubuje že s novým albumom príde viac inštrumentálnej pestrosti  preto je aj toto turné šancou vidieť skupinu v jej ortodoxnom punkovom háve. Nikto však nepredpokladá, že to bude až tak radikálna zmena.


 

Na Horkýže Slíže čakal nabudený dav, ktorý presne vedel čo od skupiny dostane – hity, komunikáciu a rôzne fórky. Popularita skupiny prichádza v nárazových vlnách a stačí menší  impulz v podobe nového albumu alebo špeciálneho koncertu a razom sa priaznivci rôznych rockových štýlov zmenia v jednu masu spievajúcu vtipné popevky.

Horkýže Slíže prešli počas svojej dlhoročnej kariéry dlhú cestu. Prvé albumy sa z dielami z čias najväčšej slávy nedajú porovnávať. Vtipné pointy, slovné hračky a silné melodické nápady vystriedala irónia, paródia a prílišná rytmickosť. „Rýchlik z tretej koľaji“ nešiel vždy v silných nápadoch, ale dielami Festival Chorobná, Kíže Slíž a Ukáž tú svoju Zoo nabral fanúšikov naprieč horizontom.

Horkýže Slíže a Whisky – live in Bratislava 2013

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=Y4nrEhGVPFw‘]


 

Aj na tomto doposiaľ ich najväčšom turné v ich histórii je vidno, ktorú tvorbu kapela aj ľudia uprednostňujú. No Horkýže Slíže potešili aj starými skladbami „Horí ti Maštal„, „Gilotína“ , „Dežo má lóve„, „Logická hádanka„, či Sex po telefóne“.

Na koncerte predviedli Horkýže Slíže paródiu naprieč hudobnými štýlmi a okrem toho pridali aj viaceré hudobné citácie, ktorými chceli vzdať poctu svojim hudobným vzorom. No v týchto skladbách skôr ukázali, že nie sú príliš zruční technickí inštrumentalisti a ich hudobná sila je v silných rytmických prvkoch.

No ľuďom to nevadilo a pri dvadsať päť pesničkovom playliste sa výborne zabávali.

| autor: Daniel

spot_img
Predchádzajúci článok
Ďalší článok
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img