8.6 C
Slovakia
pondelok, 4 marca, 2024
spot_img
ÚvodReportyKabát išiel na istotu a vsadil na gigantické pódium

Kabát išiel na istotu a vsadil na gigantické pódium

IMG_7283

Česká skupina Kabát je neoficiálnym maskotom nášho najväčšieho rockového festivalu Topfest. Jeho tohtoročná účasť bola ohrozená, no organizátori to vyriešili podobným spôsobom ako tomu bolo pri koncerte Guns N Roses. Pre tieto okolnosti sa uskutočnil mesiac pred festivalom jednodňový warm up.

Do areálu sa dalo dostať už v skorých poobedňajších hodinách, o hudobnú produkciu sa postupne postarali kapely Fuera Fondo, Konflikt Doga, posledne menovaný boli Kabátu charakterovo najbližšie. Kabát prišli do Piešťan v rámci svojho mamutieho turné, ktoré absolvujú v dvanástich mestách. Vďaka stále veľkému záujmu si môže kapela dovoliť ten luxus vláčiť so sebou vlastný stage, ktorý je na slovenské aj české pomery neprekonateľný.

Kabát – V pekle sudy válej live Piešťany 2015

Ten kto sa aspoň raz zúčastnil koncertu skupiny Kabát tak vie čo všetko môže očakávať. Na Open Air tour 2015 sa prezentoval nový album, ale v podstate išlo aj o zdvihnutie latky rockových koncertov. Kabát už po niekoľký krát tak modifikuje technické parametre okolo rozostavania pódia, projekcie, a samotnej vizualizácie. Nejaký výrazný posun v ich hudbe však neprichádza. Už to majú tak obrúsené, že vlastne ani netreba nič nové vymýšľať, keďže aj zrecyklované nápady na masu ľudí fungujú. Z novinky Do pekla / do nebe vytiahli do koncertného programu hneď niekoľko skladieb, niektoré môžu po čase zapadnúť k starému repertoáru, a časť z nich sa zase stratí v hlbine zabudnutia. Preto aj samotní hudobníci z Kabátu sa snažia o isté ozvláštnenie, ale robia to veľmi opatrne, aby sa ich fanúšikovia nabažili predovšetkým osvedčených postupov a melódií. Oživenie prišlo v podobe kontrabasu v piesni Myslivecký ples a violončela v skladbe Valkýra, naživo však zvukovo značne poddimenzované. Kabát je už definovaný v kategórii štadión rocku a preto bola samotná dramaturgia koncertu podriadená najúdernejšími piesňami. Tieto gradácie boli zjemnené kúskami ako Šaman, Malá dáma či Na sever.

Kabát –  Western Boogie live Piešťany 2015

Samozrejme, že Kabát má už dávno za sebou tú thrash metalovú rýchlosť, no vďaka spojeniu priamočiarosti, jednoduchého posolstva, ktorému každý porozumie a profesionálnej produkcii nemajú vo svojom žánri žiadnu výraznú konkurenciu. Vidieť kapelu každý rok môže byť pre jedných zážitkom, pre druhých nudou. Dvanásť tisíc prítomných ľudí v Piešťanoch v tom malo však malo jasno.

 

spot_img
spot_img
spot_img