8.6 C
Slovakia
sobota, 18 mája, 2024
spot_img
ÚvodReportyĽudová metalová zábava po nemecky – Brainstorm & Rage
spot_img

Ľudová metalová zábava po nemecky – Brainstorm & Rage

Dve známe nemecké metalové kapely – Brainstorm & Rage spojili svoje sily a vybrali sa konečne na dlho odkladané turné BrainRage Over Europe 2022. Jednou zo zastávok bol aj bratislavský Randal, kde im spoločnosť robili domáci Castaway. Spojenie zavedených značiek sľubovalo slušnú nálož typicky melodického power metalu nemeckej školy.

Ako predkapela mala pôvodne vystúpiť formácia Tri State Corner, kde je frontmanom aktuálny bubeník Rage Vassilios Lucky Maniatopoulos. Jeho spoluhráči sa však z neznámych príčin do Bratislavy nedostavili, a tak sa Lucky smutne potuloval zákutiami Randalu a toto sklamanie mu bolo na tvári vidieť aj za bicími počas koncertu Rage. Odbúchal to však tradične profesionálne. Veľká škoda, tešil som sa na ich bouzouki rock, najmä keď posledný album Stereotype z tohto roku je viac než slušný.

Úlohy zahrievača publika sa teda zhostili domáci Castaway. Náhrada viac než dôstojná, veď Castaway už dlhodobo patria medzi naše popredné metalové formácie. Aj s hosťujúcim gitaristom odohrali plnohodnotný set a publikum si nemohlo priať lepší štart večera. Mayo Petranin opäť raz potvrdil, že je jedným z najlepších slávikov v našich končinách.

Kapela Brainstorm nahrala svoj prvý album Hungry v roku 1997, pričom fungovala už oveľa skôr. Dnes má na svojom konte úctyhodných 13 štúdoviek, pričom až dve tretiny setlistu tvorili piesne z dvoch posledných – Midnight Ghost (2018) a Wall of Skulls z minulého roku. Tak sa to robí! Veď načo hrať stariny, teda pokiaľ nemáte v repertoári napr. The Final Countdown. Chlapi v rokoch plus nový sympaťák Andreas Armbruster na base odohrali jednoducho skvelý koncert a veľmi spokojné bolo aj publikum.

Metalový tatko Peavy so svojimi Rage naposledy koncertoval v Bratislave v januári 2018, a to na tom istom mieste. Tentokrát však prišiel opäť v inej zostave. Lucky za škopkami ostal, ale gitaristu Marcosa Rodrígueza nahradili hneď dvaja mladí strunári Jean Bormann a Stefan Weber. Ten starý lišiak vie, ako sa to robí. Omladina mu opäť vliala metalovú krv do žíl a Peavy pumpuje svoju basu ako za mlada a spieva mu to tiež stále dobre. Nie nadarmo im najlepšie išla prvá singlovka z posledného albumu Virginity.

V prestávkach Jean s Peavym vtipne diskutujú a dopĺňajú sa. Pri uvádzaní skladby Black in Mind z rovnomenného albumu z roku 1995 si Peavy Jeana doberal, že keď ju Rage nahrali, nebol ani na svete. Nuž, aj taký je život dlhovekých kapiel. Výborne odohraný koncert s miernymi zvukovými vadami.

A k tomu už tradične milé metalové publikum. Od všeobecného pokriku hráááj bolo upustené a tentokrát boli vynesené konkrétnejšie požiadavky. Mastééér! Nuž, to by musel Trujillo predvádzať svoju povestnú kačaciu chôdzu dolu Karpatskou. Ale Don`t Fear the Winter, Higher than the Sky, či The Price of War sú tiež dobré songy.

Koncert končil krátko po jedenástej hodine večernej. Miestni mohli ísť s kľudom ráno do práce. Veď prečo si aj v strede týždňa neskočiť na skvelú metalovú zábavu v podaní tak výborných kapiel.


Rage; Brainstorm; Castaway; 19.10.2022; Randal Club, Bratislava

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img