8.6 C
Slovakia
štvrtok, 11 júla, 2024
spot_img
ÚvodReportyNova Rock mení hudobné sny a priania na skutočnosť
spot_img

Nova Rock mení hudobné sny a priania na skutočnosť

imagesNova Rock – 13. – 15.06.2014 – Panonia Fields – Nickelsdorf

Nenápadné rakúske mestečko Nickelsdorf bolo už po desiaty krát svedkom koncentrácie svetových rockových a metalových hviezd. Kým prvý deň potešili najmä Slayer, Volbeat, ale aj Prodigy, zvyšné dva dni sa upierali pohľady na dvoch výnimočných vokalistov – Bruce Dickinsona a Ozzy Osbourna.

Sobotné horúčavy ešte viac zvýraznili epigónne koncertné sety skupín Epica a Trivium, ktorých symfonické časti piekli do hláv ľuďom rozvetvené motívy. V nich hudobné myšlienky vysoko vyčnievali nad obsahom, ktorý bol iba doplnkom.

Epica – live in Nova Rock 2014


 

Zaujímavejší dojem zanechalo vystúpenie temnej indie metalovej skupiny The Ghost. Ich výjavy pripomínali Danteho bezmocnosť v predpeklí a hudobne sa tiahli od alternatívy až do tvrdšieho metalu.  Exatické gitarové časti boli podložené gregoriánskym chorálom a stredovekými nuancami Papa Emeritusa II. Ten síce nespieval autenticky presne a interpretačne zákonitosti naschvaľ pozmieňal, ale najvýraznejšiu črtu gregoriánskeho chorálu, ktorou je neosobnosť a objektívny charakter,  zachoval.  V temnom pápežskom rúchu sa neusiloval o vyjadrenie afektu, či individuálnych pocitov, ale podával chladné emócie v speve, pri ktorom skoro ani neotváral ústa. Latinské a anglické texty v sylabickom podaní prekladal melizmatikou, ktorú podporili klávesové podmazy a atmosférické plochy.

The Ghost – live in Nova Rock 2014

https://www.youtube.com/watch?v=TNYfUfznNNg


 

Thrashmetalová kultová skupina Anthrax pôsobila sviežím a živým dojmom. Ich plynulá, priezračná aj predvídateľná tvorba pôsobila menej teatrálne ako Slayer.  Aj, keď sú si ich gitarové riffy dosť podobné, neskutočne dobre medzi seba energicky zapadajú. K tomu sa pridávajú aj sugestívne a farebne zladené vokály. Anthrax sú neprávom z veľkej švorky najpodceňovanejšou skupinou, napriek tomu, že hrajú najenergickejšiu hudbu a nešpekuľutú toľko ako Metallica. Svojim nadšením a vystupovaním sa stále vezú v undergroundovom odeve, aj keď patria medzi veľké metalové skupiny.

Anthrax – Caught In A Mosh live Nova Rock 2014


 

Obrovské rozmery dosiahli za posledné roky aj švédski vikingovia Amon Amarth, ktorí kedysi začínali so špinavšou death metalovou podobou. Tú rokmi upravili a uspôsobili do komerčnejšej podoby, vďaka čomu získali nových fanúšikov. Už sú dávno preč časy podobnosti s At The Gates, keďže viac než na surové harmonické plochy s explicitným vokálnym výrazom dávajú dôraz na melodiku. Aj, keď hrali v plnom nasadení, scéna zívala prázdnotou, čo mohlo byť pre niektorých návštevníkov, ktorí zažili ich koncerty s vikingskými loďami a mečmi sklamaním.

Amon Amarth – Guardians of Asgaard live Nova Rock 2014


 

Neuspokojení mohli byť aj nároční fanúšikovia Iron Maiden, keďže vystúpenie kapely sa nedá považovať za ich najvydarenejšie. Hlavnou príčinou bola chladnejšia atmosféra, na ktorú nie sú zvyknutí. Iron Maiden odohrali v poslednom období vo Východnej Európe pomerne veľa koncertov, preto prišlo vyslovene iba kvôli nim z Čiech, Maďarska, či Poľska menej priaznivcov. Napriek frigídnosti zo strany publika Bruce Dickinson hecoval, behal a dokazoval, že stále patrí k najdynamickejším metalovým frontmanom.

Iron Maiden – live in Nova Rock 2014

http://www.youtube.com/watch?v=j9dB_J2fY2w


 

Pre tých, ktorým je heavy metal cudzí bola pripravená indie šou so švédskymi diamantmi Mando Diao. Večer zaklincoval seriálový herec, spevák a „večný plavčík“ David Haselhoff. V príjemnom vystúpení ukázal, že je šoumen, ktorý si vie vystrieliť zo seba a z chlpatých ikôn 90. rokov.

David Haselhoff – Looking for Freedom live in Nova Rock 2014


 

Únava nad nekonečnou záplavou slnečných lúčov a hudobným tokom si vyžiadala svoju daň a preto poludňajšie koncerty v záverečný deň mali slabšiu návštevnosť. Je to škoda, lebo Uncle Acid pripomenuli dôležitý odkaz Black Sabbath aj na súčasnú tvorbu. Ich kompozície pripomenuli divoké psychadelické obdobie sedemdesiatich rokov a zvuk bol neuveriteľne autentický. Potešili aj progresívna austrálska skupina Karnivool so svojimi prešpekulovanými rytmickými patternami a výraznou basovou linkou.

Karnivool – live in Nova Rock 2014


 

Na svoje si prišli aj priaznivci amerického punk rocku a to hneď v trojitom podaní. Politickú líniu zastupovali Bad Religion so svojim priamočiarim a sýtym zvukom, v ktorom už po čase nebolo čo nové objavovať. Od Dropkick Murphys a ich írečitého výrečného irish punku sa čakalo viac, keď výrazne zaostali za svojou bežnou koncertnou produkciou. Niektoré muzikantské výkony boli slabšie, gajdy nemali svoju typickú hutnú dynamiku, keď všetko viselo na gitarách a spoločné vokály tento krát nechytili za srdce.

Dropkick Murphys – Rose Tatoo live Nova Rock 2014


 

Najväčší úspech až megalomanských pomerov zaznamenali Off Spring, ktorých skladby si spievali aj úplne zadné rady, čo je na pomery rakúskych rezervovaních fanúšikov neobvyklé. Prekvapil intonačne čistý spev Dextera, no ironicky aj prítomnosť troch gitár.

The Offspring – The kids aren’t allright live Nova Rock 2014


 

Najväčším prekvapením bol kvalitný koncert Rob Zombieho a jeho „mŕtvolných“ muzikantov. Tento režisér a manipulátor hororových orgií vie presne pripraviť správnu porciu napätia, šou a hudby. Rob bol mierne industriálny, mierne teatrálny a veľmi dekadentný. Jeho tanečné kreácie čerpali z KISS, ale aj amerického country štýlu. V hodinovom programe pripravil v piesňach aj vizuálnou úpravou scény poctu vintage hororovým filmom.

Rob Zombie – House of 1000 Corpses live Nova Rock 2014

http://www.youtube.com/watch?v=wDCJQC3u8ag


 

Náhradou za zrušený koncert Megadeth (kvôli úmrtiu v rodine) boli americkí metalcoroví Hatebreed. Svojou pokorou si získali srdcia každého prítomného fanúšika, keď viac krát poďakovali za možnosť zahrať si na tomto festivale a pozdravovali svojich kamarátov hudobníkov. V poctivom odohranom koncerte sa prekrýval hrdelný vokál so šelestiacimi napumpovanými gitarami.

Hatebreed – live in Nova Rock 2014


 

Chris Cornell a jeho Soundgarden pripomenuli pionierske začiatky grungu, aj keď ich ostrosť časom už vybledla. Po dvanástich rokoch boli opäť na pódiu, čo si patrične užívali aj so svojimi najväčšími hitmi typu Black Hole Sun, Spoonman, či Superunknown.

Soundgarden – Black Hole Sun live in Nova Rock 2014

http://www.youtube.com/watch?v=syGEKKPLtLw


 

Záverečnú bodku za desiatym ročníkom Nova Rocku dal nesmrteľný nosferatus rockovej hudby spolu so svojimi paladínmi. Black Sabbath sa predstavili v takmer identickej zakladajúcej zostave Ozzy Osbourne, Tommy Iomi, Geezer Butler, ktorú doplnil bubeník  Tommy Clufetos. Pre mnohých bolo ich vystúpenie splneným snom, ktoré sa už nemusí nikdy zopakovať.

Black Sabbath – Snowbling live in Nova Rock 2014


 

Je neuveriteľné, že po toľkých zdravotných problémoch, drogových excesoch, hádkach a neporozumení sa dokázali dostať do koncertnej formy. A už teraz môžeme konštatovať, že Black Sabbath nie sú svojim vlastným revivalom, ale stále z nich idú zimomriavky.

Black Sabbath – War Pig live in Nova Rock 2014


 

Ozzy spieval zo začiatku falošne, ale postupne sa rozospieval, aby už v polovici koncertu predpiedol optimálny výkon. V skladbách Paranoid, Iron Man, či War Pigs bol cítiť ten správne namiešaný koktejl blues, hardrocku a ranného metalu. Black Sabbath sa zamerali na svoje najslávnejšie eposy z prvej polovice sedemdesiatich rokov, no predstavili aj piesne z nového albumu 13, ktorý je rytmicky strnulejší. Po šestnástich skladbách nasledoval veľký ohňostroj a už počas cesty domov visela v hlavách mnohých návštevníkov Nova Rocku otázka „Aký asi bude line up v roku 2015„?

| autor: Daniel (zdroj videí internet)
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img