8.6 C
Slovakia
nedeľa, 14 apríla, 2024
spot_img
ÚvodReportyPalicavonzvreca s Marcelom Dettmannom - alebo Bratislava na chvíľu metropolou?
spot_img

Palicavonzvreca s Marcelom Dettmannom – alebo Bratislava na chvíľu metropolou?

Marcel Dettmann, Chucky, Blowjon, Loktibrada; 20.09.2018; Subclub; Bratislava

Jedna z najväčších hviezd súčasného techna v bratislavskom Subclube. Nezabudnuteľné chvíle pre fanúšikov aj samotného interpreta.

Nie sme Londýnom, Berlínom a len z diaľky sa približujeme Prahe a Budapešti. Náš nočný život sa zúžil na víkendy a voľné dni. Štvrtková akcia však ukázala, že ľudia chcú chodiť na dobré podujatia a obetujú kvôli nim aj svoje pohodlie. V Subclube sa predstavil jeden z najvýznamnejších techno producentov Marcel Dettmann.

Vychádza z berlínskeho klubového prostredia. Vo svojej tvorbe spája chicagský a detroitský zvuk. Výsledkom je mäkšia podoba techno music v progresívnych líniách. S obľubou mixuje rozličné elektronické štýly a vyberá z nich ich hypnotickú štruktúru. Jedným z takýchto príkladov je skupina Laibach, ktorá má svojím monotónnym spôsobom blízko k analógovému technu. Marcel nepopiera inšpiračné zdroje, je si vedomý, že všetko odniekiaľ pochádza a dopĺňa sa. Z tohto dôvodu sa zameral na zbieranie vinylov z dávnej minulosti aj z nekomerčných klubových akcií, ktoré spočiatku predával formou podomového predaja. Potom založil vlastnú značku MDR. Dnes je jeho hudba sústavou industriálnych a synthpopových plôch s techno beatmi.

Jeho bratislavský set začínal pozvoľným akcentovaním prvej a štvrtej doby. K poslucháčom sa približoval ako vlak a na jeho konci ste už nestačili uhnúť z koľajiska. Zmietol vás a pritom ani nemusel vytiahnuť tvrdé beaty, ktoré sú teraz v techne tak populárne. Bolo to skôr o prekvapivých momentoch než o ohýbajúcej sa monotónnosti.

Marcel Dettmann – Quicksand

Marcel zvykne hrávať vo veľkých kluboch, kde tanečníčky, svetlá a ohňostroje odvracajú pozornosť od toho najdôležitejšieho – od hudby. V bratislavskom Subclube za sprievodu domácej scény na čele s Loktibradom, Chuckym a Blowjonom ukázal, že aj naša scéna sa vie zomknúť a pripraviť atmosféru, na ktorú ani veľké hviezdy tak skoro nezabudnú.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img