8.6 C
Slovakia
nedeľa, 26 mája, 2024
spot_img
ÚvodReportyProgressive, post-rock, psychedelia? Ako uchopiť Crippled Black Phoenix naživo?
spot_img

Progressive, post-rock, psychedelia? Ako uchopiť Crippled Black Phoenix naživo?

Autor: Martin Saksa; Povodí Ohře, The Devil`s Trade, Crippled Black Phoenix; 08.10.2018; Kulturák; Bratislava

Britská formácia Crippled Black Phoenix okolo multiinštrumentalistu Justina Greavesa sa v Bratislave predstavila po štyroch rokoch. So sebou si priniesla predskokana The Devil`s Trade a svoj čerstvý album Great Escape.

Experimentálni britskí rockeri Crippled Black Phoenix už roky hudobne kombinujú progresívny rock s psychedéliou a melancholickými náladami a ich nový album Great Escape len potvrdzuje širší záber a sľuboval rozmanitý koncertný set.

Ako prvá kapela večera sa predstavila česká formácia Povodí Ohře. Skupina toto leto vydala svoj debutový rovnomenný album, ale v žiadnom prípade sa nejedná o začínajúcich, ale o skúsených hudobníkov okolo speváka Sisiho (tiež Skupina Štestí a Esgmeq). Po zvukovke CPB, kapela znenazdajky nabehla akoby z ulice, a to ani nie tak na pódium, ale pod neho. Vôbec sa s tým nepárali (bolo vidno, že sú schopní hrať naživo takmer všade, v podchodoch, či na námestiach) a spustili na nás svoje gotické country, zemitý rock, či heavy blues ozvláštnený Sisiho štipľavými textami.

Povodí Ohře – Kpp

Jednočlenná formácia The Devil`s Trade je oficiálnym hosťom celého turné CBP. Ide o hudobníka a pesničkára Zoltana z Budapešti hrajúceho neveselý doom folk. Príjemná kombinácia temnejšieho folku a country v akustickom prevedení bola balzamom pre temné dušičky, ktoré sa zliezli v Kultúraku v slušnom počte. Kombinácia inštrumentálnych schopností s nádherným vokálom bola pôsobivá.

The Devil´s Trade – No One Here

Krátko po ôsmej hodine večernej nastúpila už hlavná hviezda (kvôli nočnému pokoju sa muselo končiť do desiatej hodiny) – neuchopiteľný Crippled Black Phoenix. Zvláštnosťou priestoru Kulturáku je, že kapela neprichádza na pódium z backstage, ale z publika, a tak sa aj stalo počas úvodného intra You Brought It Upon Yourselves z nového albumu.

V následnej To You I Give sa už prezentovala celá osemčlenná formácia, vrátane speváčky Belindy Kordic. Jej sugestívny hlas skvelo vyznel najmä v najnovšom hite kapely Nebulas. Z nového albumu ešte odznela inštrumentálna Slow Motion Breakdown a pomalá titulná klipovka Great Escape Pt. 1. Škoda len, že neodznelo aj, z môjho pohľadu podarenejšie, jej druhé pokračovanie s nádherným „floydovským“ sólom v závere.

Crippled Black Phoenix – Great Escape Pt.1

Kapela pôsobila veľmi sympatickým dojmom a s nadhľadom sebe vlastným komunikovala s publikom. Padli aj nejaké vtípky, napr. ako sa dvom hlavným persónam skupiny (Justin Greaves a Daniel Änghede – gitara a spev) „páči“ Eurovision Song Contest. Koncert vygradoval záverečnou Burnt Reynolds, kedy spievalo celé publikum do omrzenia a Justin Greaves, hrajúc gitarové sólo, sa potuloval medzi fanúšikmi.

CBP si spravili puto s bratislavským publikom. Každou návštevou sa ich vzťah spevňuje. Zároveň každým novým albumom prinášajú nový zážitok a búrajú hranice medzi hudobnými štýlmi tvrdej muziky.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img