8.6 C
Slovakia
piatok, 24 mája, 2024
spot_img
ÚvodReportyRadio_Head Awards 2010 - report
spot_img

Radio_Head Awards 2010 – report

V piatok 18.2.2011 udeľovalo Rádio_FM  hudobné ocenenia za najlepšie počiny minulého roka. Tretí ročník Radio_Head Awards bol po prvýkrát sprístupnený i širokej verejnosti. Slávnostný galavečer sa presunul z komorného štúdia Slovenského rozhlasu do MMC klubu a celé to bolo nie len počuť, ale aj vidieť v priamom prenose na STV2.

Nezvyčajní ako vždy

Večerom tradične sprevádzala svojská dvojica Baláž a Hubinák, z backstagu sa k divákom spolu s jednotlivými nominovanými a inými odchytenými prihováral Ego. Dramaturgicky bolo odovzdávanie cien pekne prepracované a pestré. Ako po minulé roky, aj tento krát sme sa dočkali nezvyčajných muzikantských spojení.

Počas vyhlasovania výsledkov sa na pódiu naživo predstavili  The Uniques s nestarnúcim Lacom Lučeničom, The Ills s Pjonim a Ďurom Péčim z Čistých tvarov, Pudingu Pani Elvisovej dodal šmrnc vibrafón Dalibora Kociána, Hexu pomohol na klávesách Andreas z Talkshow a Diego si k sebe prizvali Jozefa Vrábla. Pôvodne avizovaného Beneho nahradil elektronicko-akustický Toni Granko a celý večer uzavreli chalani od Billyho Barmana. Technické problémy zaťažovali vo väčšej či menšej miere viaceré kapely.

So štrajkujúcimi odposluchmi sa museli popasovať i slečny z kapely The Cubes (Katka Knechtová, Petra a Jana Humeňanské). Ich vystúpenie patrilo medzi jedno z najočakávanejších a dokázali, že vedia fungovať na oboch frontoch – komerčnom i alternatívnom.

Kto sa nehrá, nie je víťaz

Harmonogram tohtoročného hlasovania bol oproti vlaňajším ročníkom jemne pozmenený. V prvom kole sa vyberalo z longlistu zostaveného na základe hraností, do druhého kola sa prebojovala pätica najlepších.

Najúspešnejšie v tomto prípade dopadli The Uniques.  Minulý rok debutovali vydareným „minialbumom“ From the Dust, za ktorý si vyslúžili po nominácii v každej kategórii. Nasledovali ich krajania Puding Pani Elvisovej s rovnakým počtom  nominácii (2x nominovaní za singel roka), Billy Barman sa vďaka svojmu debutu Noční Jazdci objavil v troch kategóriách.

Prehľad víťazov jednotlivých kategórii:

Nováčik roka: B-complex

Singel roka: Noisecut & Ján Boleslav Kladivo – Mariena

Najlepšia koncertná kapela / interpret: Puding pani Elvisovej

Album roka: Billy Barman – Noční jazdci

Album roka (podľa kritikov): The Uniques – From the Dust

Alternatíva vs. komercia

Jemne kuriózne pôsobila anketa denníka SME – Antialbum roka 2010, v ktorej čitatelia posielali svoje návrhy na hudobné prepadáky uplynulého roka. Horná pätica bola vyhlásená počas slávnostného večera. Na piedestáli slovenskej antihudobnej scény sa celkom očakávane umiestnila kapela Desmod.  

„Sme veľmi radi, že čitatelia denníka SME, napriek tomu, že našu tvorbu nemajú radi, tak ju sledujú a počúvajú naše albumy, lebo snáď iba hlupák by hodnotil niečo bez toho, aby to predtým počul. Len nás veľmi mrzí, že nás na takú veľkú slávnosť nikto nepozval a nikdy nám žiadna cena nebola doručená. Víťazom ostatných kategórií srdečne blahoželáme a dúfame, že to bude výrazný mílnik v ich tvorbe,“ vyjadrila sa pre našu redakciu kapela Desmod.

Bola táto kategória naozaj nevyhnutná? Hudobný fanúšik je predsa schopný odlíšiť kvalitu od toho zvyšku. A umelo si dokazovať, že práve my sme účastníkmi prehliadky najlepšej slovenskej alternatívy môže vyznievať sarkasticky, keď sa medzi najviac nominovanými umiestnia kapely, ktoré by komerčné rádia bez väčších problémov mohli zaradiť do vysielania. Prečo to tak nie je, to je už v kompetenciách  tých tam vyššie a vyzerá to tak, že žabomyšie vojny na poli slovenskej alternatívy a komercie sa ku koncu nechýlia.

Rádiohlavy sú rozdané. Napriek tomu, že počas večera nedopadlo všetko na jednotku, celá akcia bola robená od srdca a s dobrým úmyslom. Snaha sprístupniť odovzdávanie cien širokej verejnosti nemusela byť až taká citeľná. Preplnené priestory, neustále strkanie a večné rady (WC, šatňa, bar) kazili celkový dojem a pohodlnosť. I tak patrí Rádiu_FM veľká vďaka! Niet jeho pomoci, mnohé nádejné slovenské kapely by si doteraz brnkali niekde v garáži. Preto si ho ceníme.

Slávnostný galavečer  bude reprízovaný na STV 2  v nedeľu 27.2.2011 o 15:00.

Fotoreport: https://www.musicpress.sk/novinky/radio_head-awards-2010-fotoreport

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img