8.6 C
Slovakia
streda, 10 júla, 2024
spot_img
ÚvodReportyŠtudenti, novinári a hudobníci v Prahe spomínali na Jána Kuciaka a Martinu...
spot_img

Študenti, novinári a hudobníci v Prahe spomínali na Jána Kuciaka a Martinu Kušníkovú

Študenti žurnalistiky z Univerzity Karlovej v Prahe zorganizovali spomienkovú akciu na zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Na pôde Fakulty sociálnych vied sa okrem panelovej diskusie konali aj koncerty. Akcia niesla názov Nepriestrelná benefícia/párty.

Hosťami panelovej diskusie boli zástupcovia Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku, vrátane riaditeľky Pavly Holcovej, ktorá úzko spolupracovala s Jánom Kuciakom. Debaty sa zúčastnil aj šéfredaktor serveru Akuality.sk Peter Bárdy a investigatívny novinár z televízie JOJ Arpád Soltész. Debatu moderovala Linda Bartošová z Českej televízie.

Na začiatku diskusie sa diskutujúci snažili predstaviť činnosť Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku. Druhá polovica bola venovaná skôr spomienkam na Jána Kuciaka. Peter Bárdy spomínal na to, keď Ján Kuciak prišiel do redakcie a napísal prvý článok. Vraj sa to nedalo čítať a nikto tomu nerozumel. Postupne sa však vypracoval na kvalitného analytika a veľmi dobrého novinára.

Pavla Holcová vyjadrila údiv nad tým, že jej slovenská polícia zabavila mobilný telefón kvôli vyšetrovaniu vraždy. Podľa Arpáda Soltésza dostala slovenská žurnalistika druhú šancu, ktorú kúpil Ján Kuciak za príšernú cenu. Ľudia začali znovu reflektovať prácu novinárov a zaujímať sa o investigatívnu žurnalistiku. V Aktualitách aj naďalej pracujú na témach a kauzách, ktorým sa venoval aj Ján Kuciak.

Po diskusii sa na dvore budovy Hollar konal benefičný koncert. Najskôr zahral DJ Kush Coma. Po ňom naživo vystúpil rapper Vec, ktorého podporil DJ Škrupo a Tono S. S ich príchodom sa zaplnil úplne celý dvor. Odznela aj Vecova skladba, ktorá rozhodne na tejto akcii nemohla chýbať a to Krv na rukách. Vydal ju ako reakciu na vraždu Jána Kuciaka a ostro v nej kritizuje slovenskú politiku. Celé to pridalo atmosfére celej akcie. Svoj špeciálny DJ set potom odohral aj český predstaviteľ žánru grime Smack. Vystúpenia doplnili audiovizuálne projekcie od študentov FAMU v zoskupení Escher Fucker, ktorí spracovali fotografický archív Jána Kuciaka a Pavly Holcovej.

Vec – Krv na rukách

Ľudia si mohli zakúpiť „nepriestreľné“ tričká. Výťažok venovali Českému centru pre investigatívnu žurnalistiku. Akcie sa zúčastnilo mnoho študentov a osobností českej a slovenskej žurnalistiky. Dokazuje to, že ľuďom nie je jedno, čo sa deje a nenechajú to len tak bez boja.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img