8.6 C
Slovakia
sobota, 15 júna, 2024
spot_img
ÚvodReportySúčasný Arch Enemy nie je úhlavným nepriateľom svojich starých fanúšikov
spot_img

Súčasný Arch Enemy nie je úhlavným nepriateľom svojich starých fanúšikov

Kapela na vrchole popularity, aktuálny album, nový gitarista hviezdneho razenia. Takto výstižne by sa dalo charakterizovať koncertné turné Arch Enemy, ktoré zavítalo do bratislavského MMC.

Kedysi patrili ku klenotom death metalovej scény. Nikdy sa však nedržali tohto štýlu zubami nechtami a každým albumom posúvali svoj zvuk do čoraz priamočiarejších kontúr. Prienik medzi starým a novým Arch Enemy bol vidno aj vo vypredanom MMC, ktorý rozcvičila ukrajinská skupina Jinjer. Čoraz populárnejšie kvarteto produkuje hudbu, v ktorom sa death metalový vokál kríži s nu metalovými gitarami. Zaujímavé podanie, ktoré by si zaslúžilo vlastný koncert, kde by mali viac času na svoju prezentáciu.

Jinjer – Who Is Gonna Be The One live 2017

Arch Enemy plnili posledné mesiace obálky metalových časopisov po celom svete. Dlho očakávaný album Will To Power, ktorý je už druhým s novou speváčkou Alissou White-Gluz, je definitívnym potvrdením kurzu, ktorým sa bude kapela v najbližších rokoch uberať. Ihneď po vydaní sa objavila kritika nad recyklovaním starších nápadov, robením kompromisov a zhrnutie, že to už nie je to, čo bývalo. Ani nemôže, veď debut Black Earth a Will To Power delí dvadsať rokov. Muzikanti z tejto škandinávskej kapely mnohé veci zjednodušili, melodická línia je teraz priamočiarejšia a zvuk mohutnejší, čo sa ukázalo aj v Bratislave. Ubrali na temnote a epickosti, severská tajomnosť vyprchala, tiež sa vytratil politický kurz, ktorý im dávala bývalá speváčka Angela Gossov. Naopak, pridali na hutnosti a intenzite, tak príznačnej pre kanadské a americké kapely. Napriek absencii hudobného progresu, vystúpenie malo šťavu a energiu. Ak by sa podarilo ešte viac začleniť gitarové schopnosti nového člena Jeffa Loomisa, ktorý prišiel do kapely spolu s Alisson, mohlo by to nabrať zaujímavý smer. Postarali sa o to výborné hudobné výkony, ale aj výber repertoáru, ktorý smeroval od posledných dvoch nahrávok k staručičkému albumu Black Earth, pričom staré piesne boli prearanžované.

Arch Enemy – The World Is Yours

Kapela už nebude tak extrémna ako vo svojich začiatkoch a to je dobré, pretože na scéne je kopec mladých zoskupení, ktoré sú agresívnejšie, drzejšie a autentickejšie. Arch Enemy sú profesionáli, pri ktorých viete, čo od nich čakať a čo od nich na koncerte dostanete. Vysajú z vás energiu a spokojných vás pošlú domov spať. Tak ako sa to udialo v bratislavskom MMC.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img