8.6 C
Slovakia
pondelok, 15 júla, 2024
spot_img
ÚvodReportySviečky pre tých menej šťastných na Mighty Sounds 2015
spot_img

Sviečky pre tých menej šťastných na Mighty Sounds 2015

MS (20)

Mighty Sounds má neskutočne priateľskú atmosféru a kvalitne vybudované zázemie. Je vidno, že je to typ rodinného festivalu, ktorý nie je založený iba na ziskoch, hoci na určité komerčné prvky tu môžete naďabiť. Bez poriadnej finančnej injekcie, by sa festival založený prevažne na zahraničnej produkcii nedal robiť.

No domáce kapely k Mighty Sounds patria a majú tu patričnú odozvu. Rozhodne treba z programu vypichnúť Lariku, Call Tracy, či Skywalker, ktoré upútali kvalitnou produkciou. Medzinárodná formácia United Flavour je domestikovanou súčasťou českej scény. Kaapela na čele s frontmankou Carmen perfektne zapadla svojou otvorenosťou a pestrou hudobnou fúziou reggae, world music a hip hopu do filozofie festivalu.

Na zmenu hudobného štýlu u Prague Conspiracy budú ešte dlho reagovať média pri rozhovoroch s kapelou, ale väčšina ľudí si už zvykla a minulosť nerieši. Napokon muzikanti z tejto kapely vždy inklinovali viac k mäkšiemu punk rocku, ktorý stvrdili hrubozrnným ženským vokálom Anety. Tej síce v horúčavách dochádzal dych, ale vyžmýkala zo seba aj tú poslednú energiu. Gitarista Jakub Siňor, ktorý je zároveň spoluorganizátorom festivalu, vtipne poznamenal, že touto „protekciou“ majú účasť na Mighty Sounds vždy zaručenú. Na tej však tvrdo pracujú, dôkazom čoho sú ich eloročné klubové výjazdy.

Pomaličky sa už stáva z návštevy Jaya The Cat pravidlo, návštevníci a organizátori vítajú ich účasť, keďže vedia spraviť nielen poriadnu zábavu na javisku ,ale aj v zákulisí.  Na festival prišli o deň skôr, aby si naplno vychutnali jeho atmosféru. Podobný typ podujatí sa pre nich stal zaujímavý spôsob trávenia letného času, kedy po odohraní vlastného setu sa idú vyblázniť na koncerty svojich kolegov. Kapela predviedla v Tábore originálnu fúziu venovanú práve tým, ktorí by chceli reggae aj počúvať, ale zdá sa im príliš smutné,  pomalé či monotónne.

Ďalšia zo skupín hrajúca to prevažne na melodickú štruktúry svojich piesní bola, v súčasnosti jedna z najpopulárnejších street punkových kapiel, britská  Booze & Glory. V ich kvalitných vokáloch sála tradícia londýnskeho skinheadského hnutia, ako aj ich východoeurópske korene. Na koncerte predstavili piesne zo svojej trilógie Always On The Wrong Side, Trouble Free, As Bold As Brass a to s textami o hrdosti, patriotizme, futbalovom násilí a láske ku klubu West Ham United, čím nadviazali na Cockney Rejects, ktorí vystúpili o deň skôr. Treba však podotknúť, že hudobne sú Booze & Glory na omnoho nižšej úrovni. Je však pravda, že všetky svoje motivické nápady smerujú k chytľavým refrénom – podobným futbalovému skandovaniu.

Booze & Gloory – live at Mighty Sounds 2015

Ešte pred vystúpením Derricka Morgana, čím sa opäť podarilo organizátorom naplniť dramaturgický plán priniesť každý rok aspoň jednu legendu jamajskej hudby, zapálili ľudia sviečky pre Afriku. Táto krásne myšlienka nebola cynicky zatlačená ani zosmiešňovaná, ale dojemne naplnená. Samotný Derrick, by už dávno mohol byť na invalidnom dôchodku, kde by odpočíval a užíval si plody svojej úspešnej kariéry, ale on namiesto toho stále vystupuje a spieva. Z jeho popularizácie jamajského reggae tak môžu ťažiť aj hudobníci zo súčasnej vlny, on sám podporuje mladé talenty, veď v šesťdesiatych rokoch objavil a dostal na výslnie Boba Marleyho.

Derrick Morgan – live at Mighty Sounds 2015

Upokojujúce rytmy s podmanivým hlasom, ktorý kázal posolstvo o láske a tolerancii zarezonovali v mysliach divákov. A po skončení festivalu sa v krutej realite objavovali ako záblesk nežných spomienok, ale ešte v tento večer boli  vymazané britskými hlukovými majstrami Enter Shikari. Tí ukradli všetku pozornosť iba pre seba. Ich frenetické spájanie všemožných hudobných štýlov a súčasných trendov sa odkláňa od bežného poňatia tvorby podobných kapiel. Pieseň koncipujú ako kolekciu majúcu široké dynamické pásmo. Je to proste príval koncentrovanej energie, ktorá sa na vás nalepí, aj keby ste nechceli. V tento deň neboli jedinou kapelou tvrdšieho razenia, fínsky Rattus a americká neotrash skupina Iron Reagan poriadne zatriasli festivalovým areálom, ale v ich hudbe chýbal ten moment prekvapenia, ktorý u Enter Shikari tak vyčnieva.

Holanďania Batmobile ponúkli pokojné rozhranie rockabilly a psychobilly, ktoré na rozdiel od Rezurex nemalo v sebe toľko punk rocku, ale obsahovalo viac európskych prvkov. Nepredvádzali žiadne akrobatické momenty, na aké sú fanúšikovia tejto hudby zvyknutí, ale komunikácia medzi gitaristom Jeroenom a kontrabasistom Ericom mala svoje čaro. 

Batmobile – live at Mighty Sounds 2015

Mighty Sounds pokračoval aj tretím dňom, na ktorom sa predstavila napríklad americká hardcore kapela Terror, nórski drviči The Carburetors, ako aj dvaja slovenskí zástupcovia, v Čechách mimoriadne populárni –  Polemic a Medial Banana.

Zvykne sa tvrdiť, že čím viac ročníkov má festival za sebou, tým sa z neho postupne stráca esencia pohostinnosti. Ale Mighty Sounds sa podarilo zachovať si vlastnú tvár, keďže sú v ňom zaangažovaní milovníci tejto hudby, pre ktorých bude zisk vždy druhoradou záležitosťou. Láska k tomuto nekonvenčnému spôsobu života je uprednostňovaná. Aspoň tomu chceme veriť. Zažili sme to totiž na vlastné oči.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img