8.6 C
Slovakia
nedeľa, 19 mája, 2024
spot_img
ÚvodReportyThe Lurkers zmazali v Bratislave svoj starý dlh
spot_img

The Lurkers zmazali v Bratislave svoj starý dlh

IMG_6748The Lurkers; Princovia; Cenzúra – 31.05.2014 – Randal Club – Bratislava

Britská punková legenda The Lurkers mala vystúpiť v Bratislave, už pred tromi rokmi. Vtedy to nevyšlo z kurióznych dôvodov, keďže spevák kapely mal finančné problémy a potreboval sa dostať z dlhov dlhodobou prácou. Punková hudba predsa nie je zdrojom bohatstva a nezabezpečí vám pokojný život – teda pokiaľ nie ste Johnny Rotten.

Svoj dlh však musel Arturo Bassick splatiť svojim slovenským priaznivcom, ktorí sa po troch rokoch kapely dočkali. Ešte pred ich predpolnočným koncertom sa objavili hneď dve domáce predkapely. Bratislavská oi punková skupina Cenzúra hráva pomerne často v klubových priestoroch Randal Clubu. Svoj prejav roky nemenia, ale vylepšujú. Dravé gitarové riffy ozvláštňujú klávesmi, akordeónom a najnovšie aj saxofónom.

Cenzúra – Odpoveď na seba


 

Ďalší páni z nášho hlavného regiónu Princovia, predstavili skoro totožnú šou, ako pred pár mesiacmi na tomto istom mieste. Do melodického punk rocku s rock and rollovými vyhrávkami postupne pridávajú aj klávesové party, hlavne fanfárovitého charakteru. Trochu sa štylizujú do milovníkov a levov punkových salónov, ale ich melodická hudba na nežné pohlavie naozaj zaberá. Veď sú Princovia z rozprávky a pre ruženky s vytetovanými tŕňami je ich tvorba „vábivá“.

Princovia – Klesám ku dnu


The Lurkers sa podieľali na formovaní britského punkového zvuku známeho ako 77, v ktorom je dôraz na melódiu, rock and rollové tempo a jednotvárny rytmus bez zbytočných komplikácií. Ich skladby sú priamočiaré, jednoduché, ale fungujúce.

The Lurkers – I Don´t need to tell her


 

Vo svojich textoch konfrontujú každodennú realitu a spoločenskú situáciu a to s výrazným anglickým akcentom podopreným slangom cockney. Hlavnou postavou kapely je Arturo Bassick, ktorý je v skupine už od jej začiatkov. Pravidelne z nej odchádzal do iných projektov, aby následne obohatil The Lurkers o ďalšie výrazové prvky. V Bratislave predviedla skupina veľa piesni z prvej dosky Fulham Fallout, v ktorej sa najviac odráža ich typický garážový zvuk.

The Lurkers – Hey You


 

Kapela aj na svojom bratislavskom koncerte potvrdila svoje kvality a živelnosť. Ich piesne nabrali v koncertnej podobe živý zvuk autentického britského punku.

 The Lurkers – Shadow


 


Potešili hlavne spoločné vokály a melodické linky na malej ploche s rýchlym akordickým podopretím. Aj preto sa im dodnes hovorí, ako o londýnskej odpovedi na Ramones.

| autor: Daniel 
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img