8.6 C
Slovakia
pondelok, 15 júla, 2024
spot_img
ÚvodReportyTop päťka z EXIT Festivalu 2017
spot_img

Top päťka z EXIT Festivalu 2017

D04_8922EXIT Festival ponúkol množstvo hudobných zážitkov a podnetov na strebanie bolo viac než dosť. Nikto z headlinerov vyložene nesklamal, prekvapili aj menšie mená. Prinášame vám päť koncertov / parties, ktoré v nás zanechali najlepšie dojmy.

The Killers – Začať by sme mohli od najväčšieho headlinera festivalu, ktorý sa predstavil na otváracom nultom dni. Prítomnosť Brandona Flowersa a jeho tria síce spôsobilo novinárom aj návštevníkov najväčšie obmedzenia, počas ktorého bol areál pri hlavnom stagi rozdelený na dva sektory, ale stálo to za to. Už gejzír ruží navodil tú správnu atmosféru, vygradoval ju nenútený prejav netypického rockového frontmana Brandona. Ten pôsobí v súkromí nenápadne, na pódiu je však omnoho presvedčivejší, než napríklad Liam Gallagher. Koncert si rovnako užilo ženské i mužské publikum.

Mashrou leila – Prekvapenie festivalu, ktorých piesne z Blízkeho východu, okorenené o štipľavé indie aranžmány, by si zaslúžili omnoho väčšie publikum. Pritom svojim mierovým posolstvom dokonale zapadli k hlavnej myšlienke, prečo vôbec EXIT vznikol. Siedmi muzikanti reprezentujú dedičstvo arabskej jari, zároveň sú hlasom tých, čo chcú žiť v modernej spoločnosti, ktorá si chce zachovať svoje tradície. Už dávno presiahli ohlas vo svojej krajine, dostali sa i na obálku magazínu Rolling Stone a svojimi liberálnymi názormi a priznanou homosexualitou speváka Hameda stihli rozhorčiť libanonského premiéra.

Solomun –  Tento elektronický producent, pôvodne vyštudovaný filmár z Bosny, sa najlepšie cíti v ranných hodinách, najkomfortnejšie za DJským pultom. V súčasnosti patrí k najvýznamnejším DJs, veď na Ibize sa na jeho vystúpenia tvoria dlhé rady. Na EXIT Festivale predviedol jednu z najlepších šou, o ktorú bol mimoriadny záujem, o čom svedčila naplnená DANCE Arena až po okraj. Základňu v house music neopustil, iba pridal temnejšie zvuky a trochu zdĺhavejšie gradovania.

Bad Company UK ft Messy MC Fresh – Kým Solomun brnkal po nose všetkým nedočkavcom, návrat britského drum and bassového kvarteta na scénu patrilo k tomu najpriamočiarejšiemu a najdivokejšiemu vystúpeniu na EXITe. Svojou razanciou prekonali aj metalové kapely, v tú chvíľu sa šatky a rúška menili z módnych doplnkov na životne dôležitú ochranu proti zvírenému prachu. Na budúci rok budú oslavovať dvadsať rokov existencie. Za ten čas sa toho veľa zmenilo. Drum and bass už dávno vyliezol z podzemia do mainstreamu, no Bad Company pokračujú v klubovej náloži, žiadne trendy ani kompromisy. Vystúpenie sa zaobišlo bez klišé, spomalenia a naberania tempa boli neočakávané a dobre reagovali na dianie pod pódium. Remix Voodoo People bol excelentný.

Jeff Mills – Hoci sa môže zdať, že Jeff Mills opustil scénu a venuje sa už iba veľkým projektom, čas si nájde aj na festivalové hranie. Jeho trojhodinový set, ktorý patril k hlavným ťahákom festivalu, prekypoval energiou aj nostalgiou. Mills dnes nevytvára trendy ako Skrillex, ani nie je ťahákom más ako Hardwell, no stále dokáže rozprúdiť davy a jeho basy majú silu zbúrať hanblivosť tých, čo sa ošívajú tancovať. Kto sa dobre započúval, tak mohol zbadať, že za týmito kompozíciami je niečo viac než len praobyčajný beat, niečo, čo má mozog a dušu. No pozor! Očakávať, že Jeff Mills bude stále tým istým Millsom, ako v časoch priekopníctva v minimal techno music, je mylné. Dnes tvrdí, že ho viac než Detroit inšpiruje astrálny svet a jeho hudba má tak väčší rozmer.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img