8.6 C
Slovakia
piatok, 24 mája, 2024
spot_img
ÚvodReportyV "toustovači" vypečená energia ska rytmov
spot_img

V „toustovači“ vypečená energia ska rytmov

dscf8076Skafander; The Toasters – 17.04.2013 – Randal club – Bratislava

Aj, keď ska prežíva v posledných rokoch útlm, táto scéna nie je úplne mŕtva. Stále totiž existujú mladé, dravé skupiny s energickým espritom. A napriek tomu, že v súčasnosti je u nás ska skupín ako šafránu, stále tu sú mladí ľudia pre ktorých je dvoj štvrťové rytmické rozpätie v hudbe tým najpodstatnejším.

Kým budú na Slovensko chodiť legendy tohto žánru mladé kapely budú mať dostatok príležitostí na koncertovanie a naberanie nových skúseností.

Skafander je pomerne skúsená kapela, ktorá kombinuje ska rytmy s rocksteady expresivitou. Dokonca sa o nej hovorí ako o poslednom slovenskom zástupcovi klasického 2tonu, keďže Fuera Fondo či Smola a Hrušky sú viac ska punkovou kapelou a Polemic čoraz viac mieri do popovejších vôd.

Skafander robili support na mnohých koncertoch zahraničných skupín, takže presne vedia ako majú zaujať a navnadiť na hlavnú hviezdu. Vo svojom rozsiahlom sete odohrali skladby zo svojich dvoch albumoch. Inštrumentálnu rovinu striedali kompozície s prekrývajúcimi sa vokálmi.

Skafander – live in Bratislava 2013

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=KLM7fX0JY3U‘]


 

Skupina pôsobí na pódiu monštruózne vďaka osemčlennému inštrumentálnemu obsadeniu. Ich tvorba je preto pestrá nielen kvôli štýlovej ploche ale aj pestrej inštrumentácii, keď sa hlavné motívy striedajú v rôznych nástrojoch. Raz je smerodajný kláves, inokedy saxofón. Unisonom dosiahli plný zvuk s reagge prízvukom, jamajským rocksteady, či britským 2tone.

Pre new yorských veteránov The Toasters to nebolo slovenská premiéra, keďže v klube Randal už hrali viac krát. Aj keď je globálne šialenstvo z 2tone dávno za nami, Toasters sú vždy zárukou dobrej tancovačky s výnimočným inštrumentálnym nasadením.

The Toasters – live in Bratislava 2013

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=tZ3gkh69k_U‘]


 

K vynikajúco zohranej dychovej sekcii sa pridáva gitarové spestrenie, ktoré skladby posúva za dvoj dobé poskakovanie. Spevá, gitarista a hlavná tvár „toustovačovRobert „Bucket“ Hingles totiž pridáva rock and rollové patterny s blues rockovými vyhrávkami, ktoré výrazne menia rytmickú sekciu. Tá išla v nekompromisnom dvojdobom akcentovaní a občas sa jej nástroje vydali na výlet do melodického vytvárania.

The Toasters – live in Bratislava 2013

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=_SUgCpr50F0&feature=youtu.be‘]


 

Prekvapivo dobrý zvuk dal vyniknúť rôznym nuansom, ktoré potvrdili že kapela je majstrom vo svojom remesle a dokonca ho posúva aj za hranicu svojho žánru. The Toasters napriek vyše tridsaťročnému pôsobeniu pôsobia stále sviežo a štýlovo a je veľmi pravdepodobné, že to nebola ich posledná návšteva Bratislavy.

| autor: Daniel

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img