8.6 C
Slovakia
pondelok, 17 júna, 2024
spot_img
ÚvodReportyŽiveli! Nišville si to zaslúži
spot_img

Živeli! Nišville si to zaslúži

nisville (31)

Nišville je jazzový festival, ktorý nie je chladný, ale priateľský. Cítite sa na ňom pohodlne, skoro ako doma. S niektorými návštevníkmi sme si povedali to povestné Živeli! naživo a organizátorom posielame ešte jeden takýto prípitok aj na diaľku.

Srbi zábavu milujú. Radi sa medzi sebou stretávajú a najlepšia sa cítia vo väčšej spoločnosti. Hudba nie je iba kulisou, ale dôležitou súčasťou ich životov, na ktorú spontánne reagujú. Aj kráčajúci Srb vyzerá, akoby tancoval. Temperament nie je pre nich okrasou, ale spôsob, akým reagujú na rozličné impulzy a podnety. O to viac si to všimnete na niečom takom zdanlivo zdržanlivom ako je jazzový festival.

Tu sú štyri dôvody, ktoré robia Nišville tak výnimočným:

01) Miesto konania –  O úspechu festivalu do veľkej miere rozhoduje aj samotný výber lokality, kde sa bude odohrávať. Letiskové plochy sú síce fajn, ale súčasný trend sa začína prikláňať buď k netradičným miestam, alebo približovať čoraz bližšie k mestám, ktoré poskytujú všetok komfort. Nišville sa koná v blízkosti historického centra Niš, v rovnomerne nazvanej pevnosti, významnej kultúrnej pamiatke zachovanej z čias Osmanskej ríše. Pevnosť je lemovaná parkom, všade navôkol je zeleň, dobrá vybavenosť, reštaurácie a bary. Ubytovanie v meste sa dá veľmi jednoducho nájsť, jedlo tu je vynikajúce a víno na koncertoch chutí skvelo. Pritom to ani nie je ďaleko, z Bratislavy sa do Niš dostanete letecky za hodinku aj niečo a letenka vás v predstihu vyjde do dvadsať eur.

nisville (32)

02) Atmosféra – Je iná ako na podobných podujatiach konaných v Západnej Európe. Živšia, čulejšia, viac preteká energiou. Veď, kde inde na jazzovom festivale sa vám stane, že aj napriek búrkam, nepriaznivému počasiu a prerušenému festivalu, sa ľudia zídu v bare a o dušu tancujú na coververzie v jazzových aranžmánoch?

nisville (6)

03) Dramaturgia – Nišville je živým spojením balkánskej a zahraničnej jazzovej kultúry. Šikovne kombinuje ľahkosť a náročnosť. Počúvanie jazzových koncertov dá zabrať a po chvíľke sústredenosť odchádza. Iné to je, keď po náročnejšom vystúpení vás osvieži zvuk veľkého big bandu, alebo keď sa avantgardne poňatý koncert vystrieda s tanečnejšou podobou jazzovej hudby. Vystupujú tu balkánski interpreti, európske hviezdy aj talenty, africkí i americkí muzikanti. Dlhoročná tradícia umožňuje prinášať do regiónu kvalitnú jazzovú hudbu, spoznávať nové veci a tešiť sa z návštev hudobných legiend.

nisville (47)

04) Organizácia – Koncerty sú načas, veľmi kvalitné ozvučenie, dôraz na bezpečnosť, ale stále s tým typickým balkánskym spôsobom „nepreháňať to“. Väčšia časť programu je sprístupnená zadarmo, takže aj keď nemáte vstupenky na koncerty tých najväčších hviezd, stále si môžete užiť festivalový program a jeho atmosféru. Dôležitá bola aj ústretovosť s akou organizátori dokážu zachovať kontakt medzi publikom a interpretmi. Žiadne barikády tu nie sú, počas koncertu sa môžete dostať až do predných línií a nerušene fotiť, kochať sa v dobrom výhľade, alebo tancovať. Podobne to platí aj pre médiá. Je len málo festivalov, kde sa s interpretmi môžete hneď po koncerte stretnúť, odfotiť sa s nimi a požiadať ich o rozhovor.

nisville (36)

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img