
Spojenie dvoch veľkých mien, a to nielen v metalovej hudbe, sa očividne v post-covidovom období vypláca. Tak pre samotné kapely, ako aj pre fanúšikov. Tentokrát spojili sily melodickí death metalisti Dark Tranquillity zo Švédska a portugalskí gotici Moonspell (fotoreport) a na svojom spoločnom turné navštívili aj Bratislavu. A zrovna na Veľký piatok!
Dve metalové formácie z opačných koncov Európy, vzniknuvšie takmer súbežne začiatkom deväťdesiatych rokov, s rovnakým počtom štúdiových nahrávok (po 13), s približne rovnakými zásluhami na koncertných pódiách v Európe, či USA a s porovnateľným rešpektom u metalových fanúšikov (ale nielen nich). Naskytá sa teda otázka, kto bude hrať pred kým?
Tentokrát to však bolo turné Dark Tranquillity, ktorí prezentovali svoj najnovší počin Endtime Signals vydaný v roku minulom, zatiaľ čo Moonspell ich ponuku kolegiálne prijali, a vyrazili s poslednou štúdiovkou Hermitage, ktorá je už štyri roky stará (ten čas ale letí).
Úloha prvej hlavnej kapely nie je pre Moonspell ničím výnimočná. Podporu zohrali aj v roku 2018 na turné kolegov Cradle of Filth a kto si ešte pamätá koncert z roku 2009 v DK Dúbravka, nech si dobre nasadí okuliare. Na ňom zhodou okolností tiež sprevádzali Cradle of Filth, spolu s kapelami Turisas a v tom čase úplne neznámymi Five Fingers Death Punch (ten čas ale letí).
Skráteným hodinovým setlistom však nikto z fanúšikov skupiny nezostal ukrátený. Od úvodných klasík Opium a Awake! až po záverečnú dvojicu Alma Mater a Full Moon Madness z prvých dvoch nahrávok, Moonspell predstavili piesne z ďalších šiestich albumov, pričom dôraz bol kladený na album The Antidote z roku 2003, z ktorého boli odohrané až tri kúsky, zrejme na počesť jeho dvadsiateho výročia.
Kapela mala dobrý zvuk a celkovo vyznelo jej vystúpenie viac než dôstojne až mal človek pocit, že ide o hlavnú hviezdu večera.
Táto úloha však prirodzene patrila švédskym Dark Tranquillity, ktorí spolu s kapelami At the Gates a In Flames patria k pionierom melodicko death metalovej scény z Göteborgu. Svoj najnovší album predstavili až piatimi piesňami doplnenými staršími kusmi, pričom úplne najstaršou bola skladba ThereIn z albumu Projector z roku 1999.
Parádne vystúpenie narušil spočiatku rozháraný zvuk kapely a slabšie počuteľný typicky zastretý growl Mikaela Stanneho. Napriek týmto nedostatkom to bol veľmi slušný koncert a DT len potvrdili, že patria medzi špičku metalového žánru.
Celý podarený metalový Veľký piatok odštartovali v úlohe predskupiny nemecký Hiraes so speváčkou Brittou Görtz a svojím melodickým death metalom rozohriali publikum pred dvoma super koncertmi hviezd metalovej scény.