8.6 C
Slovakia
nedeľa, 20 septembra, 2020
Home Recenzie Bonus: Konec civilizace

Bonus: Konec civilizace

| autor: Daniel

Téma spoločnosti, jej vývoja a postupného degerovania je veľmi vďačnou medzi pesničkármi hlavne v posledných rokoch.

 O tom, že s našou civilizáciou nie je v niečo v poriadku si všimla už aj rapová scéna. Nie tá blýskavá, posypaná pozlátkom a venujúca sa sebaukájaním vlastnej osobnosti,  obklopená drahými autami a ešte drahšími ženami, ale tá  undergroundová. Tá, ktorá premýšľa a nebojí sa priniesť kritiku aj do vlastných radov.

Bonus patrí k zjavom tejto scény. Je to človek s názorom, aj keď často kontroverzným. Bonus sa sám často štylizuje do úlohy čudáka a osamelého jazdca. Mnohým preto pripomína kazateľa v postapokalyptickom opare súčasnosti. Bonus sa síce podobným prirovnaniam bráni, ale už v úvodnej skladbe nového albumu “Konec civilizace“, hlasnou kritikou vôbec nešetrí.

Bonus – Konec civilizace

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=x4OukccQfVM’]

 

Skúma a irozizuje posmešné hlasy aj nadnesený záujem o svoju osobu. Bonus priznáva, že niekedy jeho skladby ľudia viac analyzujú a snažia sa interpretovať jeho dušu, než by sa mali nad nimi zamyslieť.

Bonus – Psychologove

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=7ab3JsOsJo8′]

 

Bonus pôsobí niekedy, ako paranoik. K tomuto názoru sa pridá aj hudobný podmaz, ktorý je temno schizofrenický. Sám Bonus v skladbe “Epitaf” priznáva, že aj jeho blízke okolie ho pokladá za temného, ktorý až príliš často rozmýšľa nad útrapami sveta.

Bonus – Epitaf

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=3jzFzR3VZd0′]

 

Bonus je v textoch veľmi osobný. Glosuje svoje blízke okolie, ale aj palčivé spoločenské otázky. Trackú sú textovo rôznorodé. V niektorých približuje svoj hudobný život plný produkcií, koncertov a vyčerpávajúcich ranných návratov, v iných zas spája životné spektrum širokého sveta. Niektoré jeho texty sú tak pravdivé, že až z toho mrazí (…”kdyby volby něco dokázali změnit , tak by je zakázali”). Bonus vraví to, čo si veľa ľudí myslí, ale dodáva do toho svoju poetiku. Hudobná reč Bonusa tiež nie je priamočiara. Aj, keď sa môže zdať, že ide v jednej línii temného podmazu aj na albume sú svižnejšie skladby. V mnohých skladbách sú náznaky dubstepu, ktorý sa prediera cez rytiny hip-hopu.

VYBERÁME

Bratislavská noc komornej hudby na Konvergenciách 2020

V bratislavskom Design Factory sa dnes od 17:00 uskutoční tradičná Bratislavská noc komornej hudby, na ktorej zaznejú v...

audio electronics live – Konvergencie 2020

Spojením vážnej a elektronickej hudby sa v Slovenskom rozhlase začína ďalší ročník festivalu komornej hudby Konvergencie – na dnešnom koncerte zaznejú diela od Giovanniho...

Avishai Cohen odstartoval letošní ročník Jazz festu Brno

Brnu známý a oblíbený jeruzalemský rodák Avishai Cohen otevřel letošní zpožděný ročník Jazz festu Brno. Díky pandemii...

Zbigniew Lewandowski – profilový album legendárneho poľského bubeníka

V 80. rokoch Zbigniew Lewandowski, bubeník okrem iného známy aj z kapiel Crash a String Connection, viedol svoje vlastné...

Struny Podzimu dnes otvorí Avishai Cohen na streche Lucerny

Dnešným dvojkoncertom (18:00 a 20:00) izraelského kontrabasistu Avishai Cohena na streche Lucerny sa začína festival Struny Podzimu.