8.6 C
Slovakia
streda, 24 apríla, 2024
spot_img
ÚvodReportyAmsterdam Dance Event 2021 – Amsterdam po náročnom lockdowne zaplavila elektronická hudba
spot_img

Amsterdam Dance Event 2021 – Amsterdam po náročnom lockdowne zaplavila elektronická hudba

Amsterdam Dance Event 2021 – 13.10-17.10.2021

Hlavným mottom 25. ročníka Amsterdam Dance Event bolo oslávenie znovuotvorenia nočného života bezpečným spôsobom. To sa podarilo, aj vďaka skvelej organizácii a neľahkému rozhodnutiu zrušiť konferenciu a zamerať sa na koncerty a parties. Do iniciatívy festivalu sa zapojilo cez stoštyridsať klubov a priestorov.

Amsterdam Dance Event, známy aj pod skratkou ADE, patrí k najdôležitejším prezentačným platformám elektronickej hudby. Elektronickú scénu ukazuje v jej komplexnom ponímaní – v umeleckej, spoločenskej, ľudsko-právnej, ekonomickej a biznis rovine. Začiatky ADE sa datujú k roku 1996, kedy sa do prvého ročníku zapojilo jedenásť klubov. Strih do roku 2021 – festival oslavuje svojich dvadsaťpäť rokov a do poslednej chvíle nevie v akej podobe.

Počet zapojených klubov sa rokmi zvyšoval až dosiahol počet stoštyridsať miest – už to nie sú iba kluby, ale aj koncertné sály, múzeá, kultúrne inštitúcie, kostoly, industriálne priestory, vinylové predajne, kaviarne, bary atď. Čo sa týka dramaturgie, nie je až tak experimentálne zameraný ako iné festivaly elektronickej hudby a nových digitálnych médií ako CTM Festival v Berlíne, alebo Rewire v Haagu, ale ukazuje, čo všetko dokáže elektronická scéna vyprodukovať. Napriek svojej veľkosti si ADE stále vie zachovať svoj lokálny charakter.

Najmä v tomto pandemickom období bolo vidno, ako sa domáci návštevníci zomkli a pomohli festivalu svojou účasťou. Neodradili ich ani pandemické opatrenia vo forme očkovania či testu nie staršieho ako 24 hodín nahratého iba v domácej aplikácii a vykonaného v Holandsku, čo sa prísne kontrolovalo na vstupoch. Taktiež sa znížili kapacity na tých najmasovejších podujatiach štadiónového či halového typu. Hlavným partnerom festivalu bolo mesto Amsterdam. Medzi oboma subjektmi panoval vzájomný rešpekt s dopredu dohodnutými pravidlami, vďaka čomu sa mohol uskutočniť nielen festival, ale týždeň pred ním sa otvorili aj samotné kluby. Tomu predchádzali nielen búrlivé diskusie, ako aj séria protestov voči nariadeniam.

Kluby museli prijať podmienku skončiť do polnoci a neúprosne ju dodržiavali. Publikum tak čakal úplne opačný typ zážitku, než na aké je zvyknuté z mesta, ktoré podobne ako New York nikdy nespí. Neúprosná večierka priniesla zaujímavé možnosti navštíviť ráno o šiestej hodine Breakfast Club Saturday, alebo o čosi neskôr zavítať na hiphopové a housové brunche. Výnimkou neboli ani dvanásťhodinové maratóny, keďže súčasťou ADE sa stali aj tzv. festival vo festivale ako napríklad Secret Project či 909 x LOVELAND.

Vybrať si z toľkých podujatí je najväčšia výhoda a zároveň najväčšia dilema festivalového návštevníka. Toho môže pri kúpe festivalovej vstupenky odradiť jej vysoká cena – 475 eur, no keď chce zažiť päť plnohodnotných dní a navštíviť niekoľko podujatí denne bez stresu, či bude vypredané, tak sa mu môže vyplatiť. Festival sa konal po celom meste, niektoré parties sa tak dali spojiť do jednej trasy, pri zvyšku prichádzalo k spomínanému rozhodovaniu. Mnohí z 2 500 účinkujúcich hrali viackrát na rôznych miestach, takže nebol problém vynechať svojho obľúbenca a nájsť si ho v programe na nasledujúci deň.

Absolvovať celý päťdňový maratón je náročné, no nesmierne inšpiratívne. Vytvoril sa tým komplexný obraz, ako k elektronike pristupujú umelci z rôznych uhlov pohľadu – niekto to riešil v intenciách svojho žánru, ďalší v spájaní s inými druhmi umenia, experimentovaním so zvukmi a svetelným dizajnom, alebo iba vo vytvorení dokonalej atmosféry a zábavy. Aj takýmito spôsobmi elektronika zasahuje do súčasného moderného umenia a mainstreamového prúdu. ADE sa zúčastnili aj také mená ako Armin Van Buureen a domáci boli veľmi pyšní, že ich mesto navštívil David Guetta, ktorý už po tretíkrát zvíťazil v prestížnej ankete DJ Mag Top 100.

„Amsterdam Dance Event je viac než len festivalom. Spája v sebe životný štýl, pocit hrdosti nielen z jednoty, ale najmä z rôznorodosti a tolerantnosti voči druhým.“

Holandsko dalo svetu elektronickej hudby mnoho známych DJov a producentov. Ich vplyv bol najsilnejší v ére trance music a drum and bassu. Presadiť sa na lokálnom trhu je veľmi náročné, pretože každý chce uspieť v Amsterdame, ktoré patrí k najnavštevovanejším mestám na svete a jeho nočný život patrí k tým najsilnejším. Hoci, ako poznamenal nejeden taxikár, toto bol z pohľadu turizmu ešte slabý odvar predkovidových čias. Festival chce stále dávať priestor aj mladým a talentovaným umelcom, pričom je dôležité budovať pre nich kapacity potrebné k prezentácii – v tomto smere má festivalový program vyhradenú časť pre showcasové eventy. Organizátori chcú tiež presadzovať hodnoty multikultúrneho mesta Amsterdam tolerantného k sexuálnym menšinám, otvorený a inkluzívny postoj, zastúpenie  utláčaných a znevýhodnených skupín, pretože podľa ich slov práve v tom vidia jadro úspechu tanečnej hudby.

Amsterdam Dance Event je viac než len festivalom. Spája v sebe životný štýl, pocit hrdosti nielen z jednoty, ale najmä z rôznorodosti a tolerantnosti voči druhým. Degradovať elektronickú resp. tanečnú hudbu iba na obyčajný druh zábavy, by bola jednoznačná chyba. Kto však má v sebe stále tento predsudok, nech skúsi navštíviť festival na budúci rok a zostane minimálne ohúrený, čo všetko sa dá spraviť, keď je vôľa, záujem, inšpirácia aj financie.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img