8.6 C
Slovakia
streda, 29 mája, 2024
spot_img
ÚvodReportyBudúcnosť tvrdej hudby na návšteve v Bratislave
spot_img

Budúcnosť tvrdej hudby na návšteve v Bratislave

Utorky nikdy neboli piatkami ani sobotami, napriek tomu sa v Randali zišla akurátna kôpka mladých ľudí, pripravených podporiť francúzsku alternatívnu scénu, nehovoriac o fanúšikoch zlatej éry post hardcoru, zastúpenej kanadskými headlinermi Silverstein.

Prvé dve kapely – LANDMVRKS a Novelists, obe z Francúzska, zastupujú novú vlnu hardcorovej muziky plnú melódií, invencie, kontrastu medzi jemným a brutálnym a všetko to podávajú v elegantnom, ale pritom devastačnom hudobnom zážitku, ktorý pre tých odhodlaných vytvára podmienky pre koncertnú olympiádu v improvizovanej priateľskej bitke, ovládanej náladou breakdownov. Kapely boli obklopené vernou základňou svojich slovenských rovesníkov, v dave sa objavovala aj nemčina, keďže sa tour vyhla Rakúsku. To ale znamenalo viac ľudí pre Bratislavu, viac ľudí pre utorok.

Prví začali LANDMVRKS, chalani z Marseilles. Úprimne, myslel som, že viem, čo od nich čakať – iba kvalitne zahraný melodic hardcore – na moje prekvapenie som sa príjemne zmýlil. Určite som nebol jediný, kto sa tvorbe LANDMVRKS ešte nevenoval, o to väčším prekvapením bola show a tvorba, ktorú nám predviedli – pre mnohých to bol highlight večera. Kapela vydala zo seba všetko, snažila sa preniesť energiu na mierne ostýchavé prvokapelové publikum, čo sa im po polke setu našťastie podarilo. Ten nepríjemný pohľad na ľudí rozdelených na dve polovice – pod pódiom 5 verných fanúšikov, zjavne oboznámených s ich tvorbou, posledných pár samurajov ničiacich všetko, čo stálo v ceste, a za nimi pár desiatok pozorovateľov. Po polke ich setu prišla na rad skladba, pri ktorej hosťoval Mateo Gelsomino – spevák Novelists, a tento moment bol zlomový pre koncert LANDMVRKS – ľudia uvideli známu tvár a konečne sa nahrnuli pod pódium. Kapela začala hrať bomby z posledného albumu a otočili nimi svoj set o 180 stupňov, melodické linky striedali brutálne ťažké breakdowny, na ktoré bol málokto pripravený. Z Francúzov šla nepoškvrnená autenticita, snaha vytvoriť pravú a priateľskú energickú atmosféru a publikum sa prispôsobilo. Originálna tvorba, energické podanie, strhujúca energia – na LANDMVRKS sa Bratislava bude tešiť.

LANDMVRKS – Fantasy

Na rad prišli francúzski Novelists – parížski kolegovia LANDMVRKS. Show začali jemnejšou Under Different Welkins z nového albumu Noir, ktorá síce nepatrí medzi najväčšie bangery na albume, ale za to vytvorila atmosféru a okamžite ich odlíšila od prvej kapely. Novelists hrajú moderný melodický metalcore, aj keď ich tvorbu, spolu s ďalšími novými kapelami v tejto bradži, je ťažšie a ťažšie určiť. Klišé nečakajte, Francúzi sú sami sebou, osobití a nekompromisní. Jemné, poetické pasáže sa striedajú s djentovými zámienkami pre kvalitný mosh. Novelists vedia čo chcú, sú jemní aj vo svojej brutalite – inteligentná a originálna tvrdá hudba. Minulý rok vydali nový album „Noir“, ktorý je akoby v kontraste s ich predošlým „Souvernirs“. Noir obsahuje menej vypaľovačiek a brutálnosti, za to viac atmosférických a jemnejších skladieb. To ale neznamená, že mu chýba energia a koncert bol nuda. Novelistov sme minulý rok zažili v MMC, kedy ešte nemali vydaný svoj druhý album, a teda ich show bola poriadne energická a nabitá ťažkými skladbami. Tento rok v Randali spolu s klasikami z predošlého albumu odprezentovali aj nové skladby a vniesli do svojej show viac poetiky, atmosfér a jemnosti, pričom ale nepoľavili z údernosti a svojho typického rukopisu. Randal bol plný ich fanúšikov, každý poznal ich skladby a viacerí aj texty – ľudia sa najviac chytili na „The Light, The Fire“, pri ktorej nás Mateo vyzval, aby sme vybrali telefóny, zapli blesky, mávali nimi do rytmu, a tak mu pomohli vytvoriť metalcorovú romantiku. Pod pódiom vznikol stabilný moshpit a celý koncert sa niesol vo veľmi intímnej a priateľskej atmosfére.

Aj preto Mateo zostúpil z pódia a uprostred nás zaspieval Light the Fire – veľmi osobnú skladbu o jeho živote, nádeji a omyloch. Mateo napísal všetky texty k novému albumu – preto je aj jeho osobnou výpoveďou a jeho prejav je nesmierne pútavý a verný. Novelists sa po svojom sete rozlúčili s prísľubom nového albumu, ktorý by mal vyjsť približne o rok. Chalani z Paríža sú zrejme nezastaviteľní ako na pódiu, tak aj v štúdiu. Novelists v Bratislave zahrali výborný koncert so skvelým zvukom a ešte lepším publikom.

Ako poslední sa na pódiu objavili očakávaní headlineri – kanadskí Silverstein. Kapela funguje od roku 2000 a za ten čas sa zaradila medzi post hardcorové stálice. Títo Kanaďania sú jedným z najsilnejších mien v ich žánri – môžeme ich prirovnať dokonca aj k A Day To Remember. Silverstein mierne vyčnievali svojim žánrom od ostatných kapiel a trochu som sa bál, aká bude odozva publika, keď pred nimi vystúpili o dosť tvrdšie kapely. Na moje prekvapenie sa ľudia na Silverstein vybláznili ešte viac, ako na predchádzajúcich kapelách. Na kapele bolo vidno radosť z toho, že aj u nás majú svojich poctivých fanúšikov. Silverstein hrali približne hodinu a pol a bolo z čoho vyberať – na konte majú už 9 albumov. Kapela nám ozrejmila svoju koncertnú stratégiu – na každom koncerte zahrať aspoň jednu skladbu z každého albumu a Bratislave tým pádom predviedli celú svoju diskografiu. Kanaďania hrali aj hity ako Whiplash, My Heroine a Smile in your sleep. Na možno najmenšom pódiu, na ktorom za posledných pár rokov hrali, pôsobili sebaisto, komunikovali s publikom a publikum im pomáhalo vytvoriť nezabudnuteľnú show. Silverstein je kvalitnou zmesou energie, chytľavých tínedžerských vokálov, ale aj tvrdosti a sentimentu.

Silverstein – My Heroine

V budúcnosti sa na nich môžeme ešte určite tešiť, keďže Kanaďania stále hrajú s nasadením a energiou a nevyzerajú, že s tým hodlajú prestať. Leto vyzerá, že už začalo, a v Bratislave bude tento rok ešte obzvlášť horúce, vďaka podobne skvelým koncertom, ktoré tu tento rok ešte budú.

spot_img
Predchádzajúci článok
Ďalší článok
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img