8.6 C
Slovakia
streda, 24 apríla, 2024
spot_img
ÚvodReportyNajzaujímavejšie miesta zapojené do Amsterdam Dance Event 2021
spot_img

Najzaujímavejšie miesta zapojené do Amsterdam Dance Event 2021

Amsterdam Dance Event 2021 sa uskutočnil napriek neľahkej pandemickej situácii. Zapojilo sa doň stoštyridsať priestorov: kluby, koncertné sály, múzeá, galérie, hotely, bary, kaviarne, industriálne budovy a program sa rozšíril aj do ulíc mesta. Nie sú to teda len miesta, ktoré vznikli na účelom prevádzkovania klubovej scény. Organizátori sa snažia ukázať elektronickú hudbu ako silný umelecký vyjadrovací prostriedok 21. storočia, ktorý môže fungovať aj v spojitosti s históriou mesta Amsterdam.

Concertgebouw – Domov amsterdamských filharmonikov – Royal Concertgebouw Orchestra – sa raz za čas zmení na miesto, kde sa nehrá iba vážna hudba. Budova z roku 1888 má vynikajúcu akustiku a so svojou neoklasicistickou architektúrou patrí k dominantám mesta. Na mieste, kde sa stretáva história so súčasnosťou, hrali takí producenti ako Henrik Schwarz, Kiasmos, Nicolas Jaar, Sasha a tento ročník tu odohral svoj set nemecký producent Niklas Paschburg.

The Hollandsche ManegePárty v jazdiarni? V Holandsku je všetko možné. Najstaršia konská jazdiareň v Amsterdame bola navrhnutá  v roku 1744. Zaujímavosťou je, že na hornom poschodí budovy, kde býval tréner koní, odohral koncert malý Wolfgang Amadeus Mozart. Pôvodnú budovu dalo mesto zničiť pri rozširovaní systému vodných kanálov – grachtov a neskôr vybudovalo s novou prístavbou. Jej architekt A. L. van Gendt sa podieľal aj na Concertgebouw. Vážnu hudbu tu počas ADE nahradil house a minimal vďaka party rozloženej do troch dní: No Friday, No Saturday, No Sunday. Na hornom poschodí sa nachádza štýlový bar a pripomenutím, že sa jazdiareň stále používa je neustále prítomný konský odér.

Muziekgebouw aan ‚t IJ BimhuisModerná stavba a dominanta východného brehu Amsterdamu, ktorá je domovskou scénou pre súčasnú contemporary music. Dokonalý zvukový zážitok ponúka koncertná sála s vynikajúcou akustikou, kde ho divák zažíva z rôznych perspektív a je jedno, či ste na prízemí či na zvýšenom poschodí s balkónmi. Svoje vystúpenie pod názvom The 7th Plain tu odohral Luke Slater, v ktorom spojil moderný tanec s elektronickou hudbou.

The ScheepsbouwloodsTento monumentálny industriálny komplex je sídlom rôznych umeleckých ateliérov a nie náhodou sa v susedstve nachádza múzeum graffiti STRAAT. Vo vonkajších priestoroch je množstvo moderných skulptúr, inštalácií, street art, vo vnútornom bloku je niekoľko umeleckých štúdií a veľká hala pre niekoľko tisíc ľudí. Trochu horší zvuk, keďže chýbajú steny, ktoré by pohlcovali odraz, vynahradí pravá industriálna atmosféra. Počas ADE sa tu uskutočnili hneď tri parties od DGTL, kde vystúpili Disclosure, Honey Dijon, Danilo Plessow, The Blessed Madonna a mnohí ďalší.

Shelter – Ide o pomerne nový klub, ktorý otvorili v roku 2016, práve pri príležitosti konania Amsterdam Dance Event. Ako jeho názov napovedá, ukrýva sa v podzemí, a vďaka tomu môže mať licenciu, ktorá ho oprávňuje k prevádzke 24 /7. Aby ste sa k nemu dostali, tak musíte prejsť trajektom cez riečisko IJ na druhú stranu, kde vstúpite do podzemného parkoviska a tam sa nachádza klub s kapacitou osemsto ľudí. Hráva sa tam prevažne techno a house music, pričom reprezentuje hodnoty tolerancie a dialógu ako v prípade party He.She.They, na ktorej vystúpili Freddy K, Maya Jane Coles, Sama Abdulhadi, Sandrien, Syreeta.

Melkweg Ďalší z kultových a dôležitých kultúrnych hubov Amsterdamu má za sebou bohatú históriu, keďže bol otvorený v roku 1973. Nie je to klasický hudobný klub, ale skôr kultúrny priestor, v ktorom sa konajú koncerty, parties, výstavy, premietania hudobných filmov a útočisko tu našlo veľa subkultúr od hippies, punk, grunge až po hiphop. Svoje koncerty a sety tu počas ADE odohrali Dave Clarke, French 79, Kraak & Smaak, Be Svendsen atď.

Faralda Crane Hotel Jedno z najkurióznejších miest hosťujúce program Amsterdam Dance Event. Päťdesiat metrová železná konštrukcia v tvare žeriavu je luxusným hotelom, v ktorom dvojlôžková izba stojí v priemere deväťsto eur za noc. Počas festivalu sa premenil na utajené miesto na party Crane Sessions x The Start, v ktorej sa taktiež riadili obvyklým heslom tohto miesta: Čo sa stane v Crane, tak zostane v Crane.

Sexyland – SociëteitBohémske miesto s pekným výhľadom na rieku. Schádzajú sa tam rôzni nezávislí umelci s chuťou experimentovať. Podľa prevádzkovateľov tohto priestoru je vítaný každý, kto prináša program, za ktorým je nejaká myšlienka a koncept, ktorý rozvíja kultúrny život v Amsterdame. Excentrická výzdoba zase láka návštevníkov, ktorí majú otvorené obzory pre rôzne hudobné žánre ako v podobe umelcov Kraut, Dogman, Pocket Bongo, Piet Jan Blauw, Daniel Zuur, Artificial Happiness.

Paradiso – Ďalší z amsterdamských klubov, ktorý vyrástol v období „leta lásky“, ešte pod názvom Cosmic Relaxation Center Paradiso. Múry tohto klubu rozozvučali počas jeho päťdesiatročnej histórie také mená ako AC/DC, Adele, Public Enemy, Rage Against the Machine, Iggy Pop, The Police, The Ramones, Red Hot Chili Peppers, Wayne Shorter, David Bowie, Amy Winehouse a mnohí ďalší. Na konci osemdesiatych rokov sa tu začali konať rôzne rave parties, ku ktorým sa pridávali ďalšie tanečné večery. Počas ADE tu svoju synchronizovanú jamku Stoor live predviedli Speedy J, Colin Benders, Lady Starlight, Steve Rachmad, Surgeon.

Eye Filmmuseum – Unikátna architektúra a veľký archív pozostávajúci z viac ako päťdesiat tisíc filmov sa nachádza v budove Eye Filmmuseum, ktorú verejnosť nazýva aj kinematografickou spomienkou Holandska. Múzeum sa snaží prinášať aj vlastný program a do festivalu sa zapojilo projekciou jedného z prvých sovietskych science fiction filmov Aelita, ktorý rozozvučali Helena Basilova & Salvador Breed.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img