8.6 C
Slovakia
utorok, 23 apríla, 2024
spot_img
ÚvodReportyOd zatemnenia až po virtuozitu – Obscura, God Dethroned, Thulcandra, Fractal Universe
spot_img

Od zatemnenia až po virtuozitu – Obscura, God Dethroned, Thulcandra, Fractal Universe

Obscura
Obscura

Začiatkom roka sme si prostredníctvom domácej Death Revival kapely pripomenuli začiatky death metalu ako hudobného subžánru a po vyše mesiaci sme mali možnosť spoznať kam to všetko po vyše troch dekádach dospelo. A to v podaní moderných technických death metalistov Obscura a ich hostí na turné.

Bohatý hudobný večer zasvätený extrémnejšej metalovej hudbe otvorila presne s úderom siedmej hodiny večernej francúzska formácia Fractal Universe. Nebýva zvykom že už na úvodnú kapelu je takmer plný Randal, ale mladí Francúzi svojou tvorbou čítajúcou zatiaľ dva štúdiové albumy, jedno EP a jeden živý album, prilákali zvedavých fanúšikov, lačných po progresívnom a technickom death metale.

Polhodinový set odohrali s veľkým nasedením a výborným zvukom. Počas poslednej skladby obaja gitaristi zliezli z pódia a zavítali so svojimi inštrumenty medzi divákov. Veľmi milé gesto a skvelo odohraný koncert, ktorý sa stretol s nadšením publika hneď na úvod večera. Fractal Universe je mladou kapelou s veľkým potenciálom. Som si istý, že budeme o nej ešte počuť.

Druhou kapelou bola nemecká Thulcandra, čo je vlastne bočný projekt lídra Obscury – Steffena Kummerera a je akousi poctou black/death metalovej legende Dissection. Pre niektorých fanúšikov je tento projekt aj samotný koncert hodnotnejší ako samotná Obscura.

Ale na výber toho večera bolo omnoho viac. Špeciálnym hosťami turné sú totiž holandskí veteráni God Dethroned, ktorí svoju blackened death metalovú káru tlačia už od roku 1991. Na svojom konte majú už 11 štúdiových počinov a koncert zahájili piesňami z toho aktuálneho, s názvom Illuminati.

Celkovo bol výber piesní zameraný len na posledné albumy formácie, ktoré sú textovo venované najmä problematike 1. svetovej vojny a nedošlo (k zármutku niektorých fanúšikov) na žiadne staršie kúsky, napr. z legendárneho a prelomového albumu Bloody Blasphemy z roku 1999. Napriek tomu, to bol výborne odohraný koncert, ktorému dominoval výkon lídra kapely Henriho Sattlera.

Vysoko navnadené publikum už čakala len čerešnička na torte v podobe hlavnej hviezdy večera – nemeckej progresívno-technickej death metalovej formácie Obscura. Skupina funguje od roku 2002, má na konte 5 štúdiových albumov a patrí už medzi stálice death metalovej scény.

Aktuálne prebiehajúce európske turné je poslednou šnúrou k propagácii už k takmer dva roky starému poslednému počinu s názvom Dilluvium, z ktorého piesne ako The Seveneth Aeon, Emergent Evolution, titulná Diluvium, Mortification of the Vulgar Sun a v závere tiež An Epilogue to Infinity, prirodzene tvorili kostru setlistu. Došlo ale na kúsky zo všetkých piatich albumov skupiny.

Bolo veľmi príjemné pozerať a samozrejme počúvať s akou samozrejmosťou a nadhľadom kapela podáva svoju technicky náročnú metalovú hudbu, čo len svedčí o muzikantskej vyspelosti a aktuálnej forme jej jednotlivých členov.

Aj samotní hudobníci si koncert dostatočne užívali. Zábavné boli najmä vtipné grimasy basgitaristu Linusa Klausenitzera. Aj vokalista a gitarista Steffen Kummerer sa činil, a to nielen na pódiu, keď bez akýchkoľvek ťažkostí odohral a odspieval dva koncerty za večer, ale aj po koncerte, za barom s fanúšikmi. Snáď sa dožil v plnom zdraví ďalšieho koncertu, hneď na druhý deň v Prahe.

Možno konštatovať, že to bol večer štyroch výborných koncertov a milovníci tvrdej hudby si určite prišli na svoje. Model spoločných koncertov viacerých žánrovo príbuzných skupín s dvomi výraznejšími menami za slušnú cenu sa opäť raz osvedčil na výbornú.

interpreti: Obscura, God Dethroned, Thulcandra, Fractal Universe; 24.2.2020; Randal Club, Bratislava
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img