8.6 C
Slovakia
štvrtok, 23 mája, 2024
spot_img
ÚvodReportyRaňajšia káva v záverečný deň RfP nebola rozlúčkovou
spot_img

Raňajšia káva v záverečný deň RfP nebola rozlúčkovou

Štvrtková búrka utíchla a ľudia pokojne spali a možno ani nevedeli, že za zábranami bol celú noc veľký ruch. Ľudia zo štábu, SBS a brigádnici vôbec nespali, aby mohli dať dokopy premoknutý areál. Aby ľudia mohli vstať a s raňajšou kávou mohli vyraziť na poľudňajšie koncerty. 

Návštevníkov čakal príjemne uprataný festivalový park so žiadnymi obmedzeniami.  Medzi prvými zahraničnými kapelami sa predstavili na veľkom stagi rakušania From Dawn to Fall. Ich melodický punk rock sa druhým štúdiovým albumom štýlovo priblížil k Jimmy Eat World. Aj, keď poobedný čas patril predovšetkým gitarovej hudbe, zaujali aj ino štýlové kapely, ako napríklad KekoYoma, ktorý sú vyslovene koncertnou skupinou.

Americká úderka H20 patrila k známejším menám záverečného dňa Rock for People. Melodický hardcore mal razantnú rytmiku a zaujímavé riffy. Ich zvuk lietal z melodického punku do old schoolového hardcoru. Mnohé ich skladby sú vyslovene hitové, ako napríklad Evverready a ľudia na ne veľmi pozitívne reagovali. H20 zapadajú štýlovo, názorovo aj lokálne do new york hc style. Ťažko však u nich hovoriť, ako o čisto hardcorovej kapele, lebo ich obľuba k punkovej hudbe je v ich zvuku veľmi poznať. Spevák Toby je vášnivý vyznávač zdravého spôsobu života a preto v Hradci Kráľové sa snažil zanechať aj nejaké posolstvo. Prihováral sa aj k svojim spoluhráčom. Medzi nich najviac zaujal svojimi macho pózami basgitarista Adam Blake. Mimochodom H20 je vzácnym typom hc skupiny, lebo jej zostava je už roky stabilizované (prakticky už od vzniku až po súčasnosť). S kapelou sme spravili kratučký rozhovor a čoskoro bude preložený na tejto stránke.

Pre tých, ktorý boli sklamaní z neúčasti legendárnej švédskej kapely Refused, bola stvorená účasť kapely Architects. Britská podoba post hardcoru nekopíruje praotcov tohto žánru, ale snaží sa im vzdať hold a nasledovať a modifikovať post hardcore do súčasného zvuku. Na rozdiel od Mutiny on the Bounty sa nesústredili iba na inštrumentálne časti, ale spev Sama Cartera potiahol emočnú hladinu do hlbších vôd. Nie je náhoda, že si Sama pozývajú popredné hardcorové kapely, aby im robil back vokály, keďže na to treba naozaj speváka silných kvalít. Architects predstavili aj veľmi čerstvý album „Daybreaker“ a skladby našli uplatnenie v ich koncertnom sete.

Príjemný koncert odohrala dánska skupina The Asteroids Galaxy Tour. Alternatívny sympatický pop viedla šarmantná Mette Lindbergová. Kapelu zviditeľnilo v jej doterajšom hudobnom úsilí niekoľko momentov. Napríklad koncertná spolupráca s dnes už zosnulou Amy Winehousovou, alebo Kate Perry. Ďalším bodom do popularity bolo vybranie hitu ”Around The Bend” do reklamy na iPod Touch pre Apple. Ale aj ďalšie piesne si našli uplatnenie v reklamách na rôzne výrobky. Nie je to náhoda, lebo z tejto kapely a ich piesní ide veľmi sympatický a hrejivý pocit. Ich pesničky majú napriek svojej popovosti hĺbku a je to dokonalá symetria týchto dvoch ingrediencií. V Hradci Kráľové vystúpilo toto duo spolu so živou kapelou, ktorá pozostávala zo šiestich členov. Kontrastom k farebnému a veselému prejavu Asteroids Galaxy Tour bola melancholická Anna Calvi.

Roztancovať hradecký park sa chystala nemecká reagge ska rapová formácia Irie Révoltés so svojim živelným vystúpením. No počasie malo iné plány. Organizátori nenechali po štvrtkovej spúšti nič na náhoda a preto mali prichystaného v areáli meteorológa. Ten starostlivo sledoval počasie. Irrie prišli na pódium, ale nemohli nič robiť, kvôli bezpečnosti sa ich koncert zrušil. Irie to spravili improvizovaným spôsobom, keď zarapovali vysvetlenie svoju rozlúčku aj sľub, že sa vidias publikom na inom festivale.

Musíme ešte podotknúť, že ľudia ktorí si zakúpili lístky na štvrtkové vyvrcholenie s Faith No More, Skrillexom, či Orbitalom dostali ako kompenzáciu možnosť zostav na festivale aj v jeho posledný deň. Šľachetná myšlienka bola vinou počasia zahalená v búrkovej tme. No nebol to koniec. Počasie sa predsa aspoň, ako tak umúdrilo. Po hodinovom prerušení na veľkých stagoch sa pokračovalo s recesistickou kapelou Horkýže Slíže. A tá vrátila ľuďom festivalovú náladu. Počas búrky však prebiehali menšie koncerty v krytých stagoch a mnohé kapely mali preto takú vysokú návštevnosť o akej sa im ani nesnívalo. Miesto po vypadnutom a práškami zdecimovanom Petom Dohertym vyplnil nakoniec David Koller. Ten nemohol štvrtok hrať kvôli búrke. Pre niekoho bola táto “náhrada” sklamaním, pre Kollerových fanúšikov satisfakcia.

Výborná atmosféra vládla na koncerte skupiny Mig 21 aj preto, lebo sa konal v deň narodenín Jiřího Macháčka. Ten bol vo výbornej nálade a rozcitlivenosť maskoval za spŕšku vtipov a hlášok. V záverečnej sinatrovskej skladbe sľúbil, že už nebude hulit, ale určite vedel, že mu to nikto z prítomných ľudí aj tak neuverí. Ale aj tak majú ľudia Macháčka a Mig21 radi, lebo sú to veľmi bezprostrední ľudia a odviazaní muzikanti. Tohtoročný Rock for People, ktorému veľmi fandíme, aby sa jeho finančné straty po búrke neprejavili v ďalšom pokračovaní, uzavrela skupina Dreadzone. Svieže dubové rytmy vysušili mokré oblečenie a ako tak vykompenzovali zrušené koncerty.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img