8.6 C
Slovakia
utorok, 23 júla, 2024
spot_img
ÚvodReportyViva Musicu! rozhorúčilo kultúrne dedičstvo z Andalúzie
spot_img

Viva Musicu! rozhorúčilo kultúrne dedičstvo z Andalúzie

IMG_5057

Najnovší projekt španielskeho hudobníka Carlosa Piñanu priniesol na festival Viva Musica! gitarovú virtuozitu v symfonickom opojení.

Za nápadom priniesť Piñanov najnovší projekt Flamenco Symphony stoja organizátori olomouckého festivalu Colores Flamenco, ktorí dali Carlosa dohromady s Moravskou Filharmóniou. Za jeho účasť, z ktorej ťažil aj festival Viva Musica!, bojovali vyše pol roka. Po úspechu na olomouckom flamenco festivale sa celý ansámbel aj so sólistami presunul do priestorov bratislavskej Starej tržnice.

O Carlosovi sa tvrdí, že je nástupcom legendárneho Paco De Lúcia, ktorý zomrel minulý rok. A niet sa čomu diviť, keďže Carlos, už v detstve prejavoval neuveriteľný talent. Po tridsiatke jeho interpretačné schopnosti dozreli presne do štádia, ktoré si naplno vyžaduje precítenie flamenca. To už nie je iba o talente, ale o charizme a prežitých skúsenostiach. V projekte Flamenco Symphony prepojil Carlos svet artificiálnej hudby s flamencom. Pred ním to už skúšali skladatelia ako Hector Berlióz či Maurice Ravel. Tento „letmý dotyk“ vážnej hudbe zachutil a dodnes na kultúrne dedičstvo z Andalúzie rado siahne.

Carlos Piñana – Missa flamenca

Moravskú Filharmóniu doplnil okrem Carlosa aj spevák Augustín Garnés, perkusionista Miguel Angel Orengo a tanečníčka Maise Marquez. Tá predviedla v tanečných intermezzách pôvabné pohyby, ako aj neuveriteľne rýchly tanec s nohami – klopkanie špičiek sa nieslo v šestnástinovýchtridsaťdvatinových hodnotách.

Carlos Piñana nezabudol ani na Paco de Lúciu a spoločne s orchestrom mu venovali predvedenú symfonickú suitu. Najbližšie uvedú organizátori Viva Musica! siedmeho augusta projekt sopranistky Simony Houda-Šaturovej pod názvom Decade: Mozart & Mysliveček.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img