8.6 C
Slovakia
pondelok, 16 septembra, 2024
spot_img
ÚvodReportyKeď Vandal spieva Silana

Keď Vandal spieva Silana

Janko Silan - Bratislavské Hanusové Dni 2021 / photo by: Zuzana-Jakabová
Janko Silan – Bratislavské Hanusové Dni 2021 / photo by: Zuzana-Jakabová

Hanusove dni majú v Bratislave už svoje tradičné miesto. Kultúrno-akademický festival každoročne ponúka návštevníkom zaujímavý program na priesečníku hodnôt kresťanstva a dnešnej spoločnosti. Jeho jubilejný 10. ročník sa tento rok koná v posunutom termíne a pre pretrvávajúce opatrenia sa streamuje ešte vždy aj online. Večerný koncert 20. júna 2021, Vandal spieva Silana, sľuboval umelecký zážitok.

Dejiskom koncertu bola Záhrada Pálffyho paláca na Zámockej a jeho kulisou, spájajúcou minulosť s prítomnosťou, bolo letné krídlo kedysi honosného paláca Pavla Pálffyho, predsedu Uhorskej komory (historická obdoba ministerstva hospodárstva a financií), dnes, žiaľ, torzovito zachované. Inak, známe eventové miesto. Krásny večer sľubovalo aj typicky letné počasie, čo všetci prítomní mohli len kvitovať. Oproti programu sa však z organizačných dôvodov začal o niečo neskôr.

Básne v novom šate
Kto by nepoznal básnika a katolíckeho kňaza Janka Silana, ktorý zasahuje čitateľa bez ohľadu na jeho vierovyznanie? Učebnice literatúry ho zaraďujú do prúdu katolíckej moderny, hoci sa z nej tento predstaviteľ literárnej skupiny Pirátov krásy aj vymykal. Silanove básnické zbierky zrkadlia jeho vnútorný prerod. Dýchajú metafyzičnom, zádumčivosťou i prorockosťou. Predovšetkým však prekypujú paletou vnútorných pocitov básnika, jeho empatiou i ľudskosťou tohto znalca ľudských duší. Nenesú len stopy jeho vzťahu k Bohu a duchovnej literatúre, súcite s rôznymi vrstvami spoločnosti a jeho lásky k prírode, ale nechal sa inšpirovať vtedy modernými literárnymi smermi a slovenským folklórom.
Otcom myšlienky zaodieť spevnú poéziu Janka Silana do šiat netradičnej a originálnej pôvodnej slovenskej hudby je šéfredaktor portálu Musicpress.sk a syn známeho slovenského básnika, Daniel Hevier ml.. Zhudobnenia sa chopil gitarista Radoslav Lakoštík. Hudobný šat Silanovej poézie sa niesol v súzvuku nálad ambientu, post rocku, záchvevmi noise rocku aj drone music. Odkazuje do obdobia psychedélie, progresívneho rocku a art rock.

Svetová i slovenská premiéra v Pálffyho záhrade
Nedeľný koncert Vandal spieva Silana na Bratislavských Hanusových dňoch priniesol dve novinky. Slovenskú i svetovú premiéru zhudobnenej poézie Janka Silana a debut zoskupenia s príznačným pomenovaním Piráti krásy. Známeho moderátora a redaktora RTVS, pankáča, metalistu a básnika Štefana Chrappu alias Pištu Vandala sme si po boku debutujúcej kapely Piráti krásy vychutnali trochu aj ako konferenciera. Básne Janka Silana s hudbu Radoslava Lakoštíka interpretoval Pišta Vandal veľmi originálne. Do sveta ich vyrecitoval, spieval, deklamoval i vykričal. Zoskupenie, Piráti krásy, ktoré ho sprevádzalo, v zložení Martina Janegová (klávesy, spev), Boris Turaz (gitara), Roman Stražanec (basgitara, violončelo) a Marek Kováč (bicie), vzniklo práve na túto príležitosť. Nejde im len o to známe básne pretvoriť do skladieb a interpretovať. Zoskupenie má vyšší cieľ – edukáciu poslucháča o živote a diele tohto slovenského básnika.

Hudobná pocta Jankovi Silanovi
Hoci mal festival svojho konferenciera, Štefan Chrappa sa výborne zhostil nielen úlohy speváka a recitátora. Vystúpenie okorenil sprievodným slovom o živote a diele Janka Silana. Život a pomery v spoločnosti sa nádherne zrkadlili v Silanovej poézii umocnenej pasujúcou hudbou. Po krátkom úvode nasledovala prvá báseň Na prechádzke. Táto skladba bola prijatá vlažne. Zdalo sa, že prítomné publikom sa musí najskôr zo svojej strnulosti vymaniť a nechať sa unášať krásou snúbiacej sa literatúry a hudby. A naozaj. Ďalšie skladby už diváci emočne prežívali. Aj hudobníci sa rozohrali a koncert tak dostal svoje správne grády. Skutočnými klenotmi, ktoré poslucháča vyrvali z reality a uviedli ho skoro až do tranzu, boli „piesne“ Zoborské cesty, Vitalista či srdcovka kapely pieseň Za dverami. Mimochodom, práve klip k Zoborským cestám sa, ako sme už informovali, nakrúcal na obľúbenom mieste Janka Silana v intimite Zoborského kláštora.

Edukácia nechýbala
Burcujúco i srdcervúco pôsobila dvojbáseň Mocný chorál. Vypovedá o strastiach Cirkvi v 50. rokoch, rušení kláštorov, akcií R a K, väznení cirkevnej hierarchie či zániku gréckokatolíckej cirkvi. Monsterprocesy komunistov s nepohodlnými z vlastných radov rezonovali aj v skladbe Roztrhané listy. Tragickosť textu umocnila nielen hudba. Zaujímavosťou a osviežením bol tiež úryvok z nedávno znovuobjavenej archívnej nahrávky súdneho procesu s Rudolfom Slánským z roku 1952. Štefan Chrappa šokoval prítomné publikum informáciou, ako neúctivo nakladali pohlavári minulého režimu s ostatkami popravených vrátane Rudolfa Slánského (ja dopĺňam napr. i Vladimíra Clementisa). Je fajn, že sa zmienil o pomeroch, ktoré boli, žiaľ, v totalitných režimoch bežné. Mňa pritom tiež zamrazilo, hoci ako historičke sú mi tieto skutočnosti známe.

Dobyli srdce publika
Ako sa večer približoval k svojmu záveru, koncert gradoval. Predposlednou bola pocta básnika Silana i účinkujúcich Pištu Vandala a Pirátov krásy skvelému Johnovi Lennonovi. Pôvodne ju mala spievať Martina Janegová, ale zaspieval ju Pišta Vandal. Nádherné verše Sonetu zaodela príjemná hudba a pieseň vynikla v ich skvelom podaní. Pôsobili veľmi zohrato. Definitívnou bodkou večera bola prekrásna, zavše veľmi hĺbavá a nostalgická inštrumentálna skladba s famóznym violončelovým partom. Nazvali ju zatiaľ pracovne – Kuvici, podľa Silanovej rovnomennej zbierky. Osobne sa mi veľmi páčila, pretože, hoci bez slov, intenzívne niesla posolstvo básnikovej zbierky.

Pištovi Vandalovi a Kapele Piráti krásy, nazvanej podľa skupinky básnikov, to počas celého večera spolu skutočne dobre hralo i ladilo. Spojenie krásnej poézie so zaujímavou hudbou malo svoju šťavu, energiu a podčiarkovalo atmosféru jednotlivých básní. Dve srdcia, jedna duša. Koncert bol poctou básnikovi Jankovi Silanovi a zároveň krásnym mostom, ktorý spojil dve rôzne doby. Časom preverenej poézie tak doprial hudobný look. Bol svetovou i slovenskou premiérou či debutom kapely zároveň. Vzdelával verejnosť a potešil malých i veľkých v publiku. Bude fajn, ak toto zoskupenie bude pokračovať naďalej v koncertovaní či v bližšej alebo vzdialenejšej budúcnosti nahrá a vydá aj CD.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img