8.6 C
Slovakia
štvrtok, 15 apríla, 2021
Home Reporty Celý svet na dlani, ktorý sa nebojí otriasať rytmom poznania

Celý svet na dlani, ktorý sa nebojí otriasať rytmom poznania

1441744386

Arytmia”, to bola odpoveď jedného z účinkujúcich na našu otázku: „ Aký má dnešný svet rytmus?” Áno, naša planéta má nepravidelný tep a tieto odchýlky nám budú ešte robiť problémy, ale nie je to tak dávno, kedy človek nesmel vykročiť z rady a jeho vojenská uniformovanosť prinášala len pocity nadradenosti nad inými krajinami. Iba dôkladnejším spoznávaním našich susedov i vzdialených národov môžeme ničiť predsudky a vyhýbať sa tak nebezpečným konfliktom. A práve jeden nenápadný festival sa o to pokúša aj v praxi.

Počas týchto dvoch dní ožil priestor DK Ružinov  tancom, hudbou a workshopmi. Organizátori World of the Drums- Festival perkusií a world music pripravili pestrý program, v ktorom zohrával dôležitú úlohu jeden z hlavných elementov hudby – rytmus. Zároveň koncepciu podujatia posunuli smerom k väčšej kompaktnosti, keď názvom aj výberom headlinerov naznačili, čo môžu diváci v blízkej budúcnosti očakávať. Markéta Mazourová, prezývaná aj ako prvá dáma perkusií v Čechách, potvrdila svoju všestrannosť, napriek tomu, že jej vystúpenie bolo skôr prehliadkou nástrojov než uceleným koncertom, kým maďarská speváčka Szilvia Bognár zase potešila priaznivcov stredoeurópskej piesne. V súkromí plachá Szilvia na javisku obnažila svoje emócie a jej precítený vokál naplno vynikol v úpravách maďarských ľudových piesní, do ktorých sprievodná kapela etNoé vniesla africké nápevy či jazzové prvky.

Szilvia Bognár & etNoé – Ez a világ

Z ďalších zahraničných hostí potešila poľská kapela Śango, ktorých hudobné návyky sú formované pod návalom zážitkov z krajín, kde vystupujú. V mnohom pripomínal ich set perkusívnu seansu, v niečom zase koncert rockovej kapely. Stredozemné more je rázcestím medzi našim starým kontinentom a orientom. A túto syntézu možno počuť aj v tvorbe talianskej formácie Officina ZOE, ktorá prišla bratislavskému publiku predstaviť piesne z aktuálneho albumu Mama sirena. Upravená renesančná polyfónia a trubadúrske nápevy roztancovali dve skupinky návštevníkov, ktorí keď sa zbadali, tak sa k sebe rozutekali a vytvorili spoločný kruh priateľstva.

Officina ZOE – Santu Paulu I

Banda patrí k našim momentálne najúspešnejším world music kapelám. Hudobníci na čele s primášom Samuelom Smetanom ukázali, že slovenská ľudová pieseň je vášnivá, iskrivá a dráždivá.  Rozhodne je o čo stáť, pretože náš folklór nie je iba o alkohole, naháňaní sukní a archaickom dialekte, ale má zaujímavé špecifické stupnice, pestrú inštrumentáciu a rytmus. Tam, kde končí žánrové rozpätie Bandy, pokračuje projekt Acoustic Gangsters, v ktorom sa zišli gitarista Peter Luha, mandolista Jozef Schneir, basgitarista Juraj Grilák a perkusionista Dino de Valeria. Zaujímavá synergia jazzovej, bluesovej a ľudovej virtuozity.

Acoustic Gangsters – live World of the Drums 2015

Kým vymenované zoskupenia pretransformovali ľudové skladby do umeleckého novotvaru, rómski súrodenci Martina a František Ďuďovci priniesli z východu autentickú rómsku hudbu v tej najčistejšej podobe. Ich plačlivé melódie rozcítili návštevníkov festivalu, ktorí hneď pochopili, že v ich podaní ide o niečo viac než len o hudbu.

Súčasťou podujatia World of Drums boli aj rôzne workshopy, v ktorých mohli deti dostať zo seba nahromadenú energiu, ich rodičia zase spoznali perkusie z celého sveta formou „chyť a vyskúšaj“ alebo sa naučili tanečné kroky z exotických tancov. Dobrou formou meditácia sa ukázalo aj tzv. Drumcirle, do ktorého sa zapojili účinkujúci aj návštevníci tohto unikátneho festivalu.