8.6 C
Slovakia
sobota, 5 októbra, 2024
spot_img
ÚvodReportyCelý svet na dlani, ktorý sa nebojí otriasať rytmom poznania

Celý svet na dlani, ktorý sa nebojí otriasať rytmom poznania

1441744386

Arytmia“, to bola odpoveď jedného z účinkujúcich na našu otázku: „ Aký má dnešný svet rytmus?“ Áno, naša planéta má nepravidelný tep a tieto odchýlky nám budú ešte robiť problémy, ale nie je to tak dávno, kedy človek nesmel vykročiť z rady a jeho vojenská uniformovanosť prinášala len pocity nadradenosti nad inými krajinami. Iba dôkladnejším spoznávaním našich susedov i vzdialených národov môžeme ničiť predsudky a vyhýbať sa tak nebezpečným konfliktom. A práve jeden nenápadný festival sa o to pokúša aj v praxi.

Počas týchto dvoch dní ožil priestor DK Ružinov  tancom, hudbou a workshopmi. Organizátori World of the Drums- Festival perkusií a world music pripravili pestrý program, v ktorom zohrával dôležitú úlohu jeden z hlavných elementov hudby – rytmus. Zároveň koncepciu podujatia posunuli smerom k väčšej kompaktnosti, keď názvom aj výberom headlinerov naznačili, čo môžu diváci v blízkej budúcnosti očakávať. Markéta Mazourová, prezývaná aj ako prvá dáma perkusií v Čechách, potvrdila svoju všestrannosť, napriek tomu, že jej vystúpenie bolo skôr prehliadkou nástrojov než uceleným koncertom, kým maďarská speváčka Szilvia Bognár zase potešila priaznivcov stredoeurópskej piesne. V súkromí plachá Szilvia na javisku obnažila svoje emócie a jej precítený vokál naplno vynikol v úpravách maďarských ľudových piesní, do ktorých sprievodná kapela etNoé vniesla africké nápevy či jazzové prvky.

Szilvia Bognár & etNoé – Ez a világ

Z ďalších zahraničných hostí potešila poľská kapela Śango, ktorých hudobné návyky sú formované pod návalom zážitkov z krajín, kde vystupujú. V mnohom pripomínal ich set perkusívnu seansu, v niečom zase koncert rockovej kapely. Stredozemné more je rázcestím medzi našim starým kontinentom a orientom. A túto syntézu možno počuť aj v tvorbe talianskej formácie Officina ZOE, ktorá prišla bratislavskému publiku predstaviť piesne z aktuálneho albumu Mama sirena. Upravená renesančná polyfónia a trubadúrske nápevy roztancovali dve skupinky návštevníkov, ktorí keď sa zbadali, tak sa k sebe rozutekali a vytvorili spoločný kruh priateľstva.

Officina ZOE – Santu Paulu I

Banda patrí k našim momentálne najúspešnejším world music kapelám. Hudobníci na čele s primášom Samuelom Smetanom ukázali, že slovenská ľudová pieseň je vášnivá, iskrivá a dráždivá.  Rozhodne je o čo stáť, pretože náš folklór nie je iba o alkohole, naháňaní sukní a archaickom dialekte, ale má zaujímavé špecifické stupnice, pestrú inštrumentáciu a rytmus. Tam, kde končí žánrové rozpätie Bandy, pokračuje projekt Acoustic Gangsters, v ktorom sa zišli gitarista Peter Luha, mandolista Jozef Schneir, basgitarista Juraj Grilák a perkusionista Dino de Valeria. Zaujímavá synergia jazzovej, bluesovej a ľudovej virtuozity.

Acoustic Gangsters – live World of the Drums 2015

Kým vymenované zoskupenia pretransformovali ľudové skladby do umeleckého novotvaru, rómski súrodenci Martina a František Ďuďovci priniesli z východu autentickú rómsku hudbu v tej najčistejšej podobe. Ich plačlivé melódie rozcítili návštevníkov festivalu, ktorí hneď pochopili, že v ich podaní ide o niečo viac než len o hudbu.

Súčasťou podujatia World of Drums boli aj rôzne workshopy, v ktorých mohli deti dostať zo seba nahromadenú energiu, ich rodičia zase spoznali perkusie z celého sveta formou „chyť a vyskúšaj“ alebo sa naučili tanečné kroky z exotických tancov. Dobrou formou meditácia sa ukázalo aj tzv. Drumcirle, do ktorého sa zapojili účinkujúci aj návštevníci tohto unikátneho festivalu.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img