8.6 C
Slovakia
sobota, 12 októbra, 2024
spot_img
ÚvodReportyBritské zimomriavky (S.C.U.M - report)

Britské zimomriavky (S.C.U.M – report)

Mladí Briti figurujúci pod písmenkami S.C.U.M zavítali v pondelok 6. februára do viedenského klubu B72, kde  odohrali ich premiérový koncert v rakúskom hlavnom meste. Pred ukrutnou zimou sa schovávame v intímnom priestore (o rozlohe polovičného Subclubu), kútikom oka sledujeme cez presklené steny poletujúci sneh (fakt romantika) a britskí vyslanci súčasnej indie scény sú na dosah. Doslova.
…tu sa vzali

S.C.U.M datujú svoj vznik z čias, keď boli ešte pod zákonom, na sklonku roku 2008. K stabilnej zostave patrí Thomas Cohen – spev, Bradley Baker – synťáky, Samuel Kilcoyne – klávesy, Huw Webb – basgitara. K personálnym zmenám prišlo iba raz, keď na mieste bubeníka vystriedala Mellisa Rigsby Ruaridha Conellana. Do povedomia hudobnej obce sa dostali už debutovým singlom Visions Arise. Nasledovala séria audiovizuálnych počinov pod spoločným menovateľom SIGNAL, v ktorých reflektujú svoje dojmy z koncertných ciest po európskych mestách (konkrétne Paris, Warsaw, Berlin a Athens). Debutový album Again Into Eyes vydali v septembri 2011 a potvrdili, že miesto na nielen britskej scéne im právom patrí. Hudobná redakcia magazínu NME zaradila ich počin na 12. miesto v rebríčku TOP albumov ostatného roka.

Arzenál  tónov, armáda melódií

Nahrávka Again Into Eyes prezentuje zvuk kapely s prívlastkom pozoruhodný. Stáva sa že to, čo sa dá v štúdiu vyretušať, sa v plnej miere a bez varovania odokryje v live verziách. S.C.U.M sú však muzikantsky vyzretí a nedali na sebe badať menšie známky neistoty. Zabudnite na zabehaný mechanizmus sloha/refrén/sloha, to by bolo príliš jednoduché.  Od prvých tónov sú si vedomí svojich kvalít a predvádzajú plnohodnotné divadlo. V malom klube sa hudba kumuluje, jej sila sa vám vrýva pod kožu, ide vám odpáliť myseľ (aj bez použitia psychotropných látok) a nechcete, aby skončila. Štyridsať minút post-punkového art rocku rozhodne nebolo dosť.

Thomas nie je z frotmanov, ktorí sa  počas koncertu nehnú z miesta. Mikrofón  strieda s gitarou (keď je to potrebné, zapojí oboje) a v intervaloch dáva vyniknúť svojim spoluhráčom. Naťahuje a krúti sa. Je ako živá socha naprogramovaná tónovou sústavou. Huw so všetkou ladnosťou (spoločné gény s Rhysom Webbom sa nezaprú) strieda basu za piano, Bradley a Samuel (medzi nami zvaní Safri Duo) triafajú zvuky a tvoria symfóniu. A Mellisa, ó áno, Mellisa! Táto na prvý pohľad prehliadnuteľná osoba, bez milosti pritiahne vaše oči a najmä uši, po tom ako zasadne za bicie. Tie už na debutovej nahrávke pôsobia dominantne, čo naživo iba potvrdzuje. Nie je to žena do počtu. S eleganciou a vervou udáva rytmus a drží kapelu po kope.

Koncert S.C.U.M by ste vedeli oceniť aj bez predchádzajúcej znalosti o nich. Nie je to kapela, ktorá produkuje odrhovačky (v najlepšom slova zmysle), ich  pesničky si nepospevujte, ale nechávate sa nimi unášať.

Krátko po viedenskom koncerte, sa S.C.U.M na svojej oficálnej facebook stránke ospravedlňujú a z dôvodov, ktoré nedokážu ovplyvniť,  rušia zvyšok európskych koncertov. Najbližšie ich bude možné zhliadnuť v apríli, kedy zahajujú ich prvé sólo turné po UK. A odkaz pre organizátorov slovenských festivalochbookujte!

Foto: Lívia Valková

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img