8.6 C
Slovakia
štvrtok, 28 marca, 2024
spot_img
ÚvodReportyŠestica Slovákov po stopách Depeche Mode
spot_img

Šestica Slovákov po stopách Depeche Mode

unnamed

Prvou asociáciou na mesto Liverpool je pre športového fanúšika futbalový klub, pre hudobného The Beatles. Ikonickí „chrobáci“ mesto preslávili a teraz ho ročne navštevujú tisícky nadšencov ich muziky. Čo však taký Basildon, rodisko členov kapely Depeche Mode? Šestica Slovákov, ktorej ich hudba prirástla k srdcu, zistila, že basildonskí obyvatelia netušia, aké legendy z mesta pri Londýne pochádzajú.

Depeche Mode sa nepočúva kvôli jednej hitovke

Martine, Mani, Izi, Miške, Effimu a Jankovi skrsol nápad na grilovačke na chate. Všetci, až na 18-ročného Janka, ktorý inak považuje kapelu za nadčasovú, patria ku skalným fanúšikom. Ich tváre stretnete takmer na každej tematickej party. Oblečení do čierneho so symbolmi Violator ruže, loga kapely, či coverov albumov na tričkách niekedy cestujú za „black celebration“ aj desiatky kilometrov. Zhodujú sa, že Depeche Mode (skrat. DM) nie je len o hudbe. Rokmi sa im dostal tak pod kožu, že ho označujú za súčasť životného štýlu. „Depeche Mode sa nepočúva len kvôli jednej hitovke,“ hovorí Martina, a vysvetľuje, že hoci majú za sebou viac ako 30-ročnú hudobnú kariéru stále majú čo povedať. Texty z 80. rokov má DM aktuálne aj dnes. Ak by ste sa jednotlivo spýtali každého na najobľúbenejší song, okamžite vám vychrlia jej názov. „Niekto tomu hovorí „soundtrack k môjmu životu“,“ pokračuje Martina.

Výlet po stope Gahana, Goreho, Fletchera a Clarka

„Depešáci“ dlho nad nápadom nepremýšľali. Pôvodne sa ich na výlet do Basildonu prihlásilo asi 10, no nakoniec v rozhodnutí ísť zotrvali len šiesti. Rozdelili si úlohy a po necelých dvoch týždňoch príprav mali plán trasy aj zabookované letenky. „Našimi bodmi záujmu bolo vidieť bývalé bydliská Davida Gahana, Martina Goreho, Andyho Fletchera, Vincea Clarka, ďalej garáž, kde vznikali prvé skladby, školu, ktorú navštevovali ako deti a obrovský nápis BASILDON nad mestom,“ opisuje počiatočný plán Effi. Výlet zrealizovali v júni a prvé kroky smerovali k domu Davida Gahana.

V Basildone netušia kto Depeche Mode sú

Pôvodní členovia kapely – David, Martin, Andrew a Vince – prežili v Basildone detstvo, chodili do školy, v Clarkovej garáži skladali prvé piesne a tie ich o pár rokov preslávili. Neskôr, keď ich pohltili davy fanúšikov a začali vystupovať aj mimo ostrova zvykli tvrdievať, že v Basildone nemali príliš dobré detstvo a „skapal tam pes“. „Chlapi z DM trochu zanevreli na mesto, naposledy tam koncertovali azda v 80. rokoch na začiatku kariéry,“ myslí si Martina. Výletníci sa svorne zhodujú, že mesto Depeche Mode-om nežije. Podľa ich slov tam nie je jediná tabuľka, nieto ešte múzeum. Effi si zase myslí, že nevedomosť domácich môže byť spôsobená aj generačnou výmenou obyvateľstva a sťahovaním sa z vidieka do mesta. No pre skalného fanúšika, ktorý ročne navštívi aj zo desať DM party je to i napriek tomu nepochopiteľné.

unnamed (1)

 

Čaj u Gahanovej mamy nestihli

Pátranie po domovoch muzikantov začalo na BonnyGate Street, na ulici, kde býval David Gahan. Podľa slov domácich, ktorí rodinu označili ako veľmi milú, pochádzal z usporiadanej rodiny. Bývali v samostatne stojacom dvojdome na konci ulice v zákrute. Naoko nepodstatné informácie však boli pre slovenských depešákov cenné. Podľa slov Mani pri hľadaní adries na internete často nachádzali rozdielne rady. V Basildone sa takmer odfotili s nesprávnym domom. Na mieste im ale pomohli susedia. „Hoci sme mali pomerne nové fotografie domov od fanúšikov, ktorí už výlet do Basildonu absolvovali, zistili sme, že veľa z nich si dom pomýlilo. Prihovorili sa nám susedia a vysvetlili, že Gahanov dom je „ten vľavo“, boli fantastickí,“ pokračuje Mani a dodáva, že i keď im nechceli narúšať súkromie, niektorí vyšli za nimi aj sami. Susedia im kývali, zdravili ich, prihovárali sa. No informovaní boli len tí. Šťastie mali na pani, ktorá sa im predstavila ako Davidova spolužiačka. „Ona nám poradila, že dom rodiny Gahanovcov z dvojdomu je ten vľavo,“ prezrádza z úsmevom verná fanúšička. Basildončan, ktorý sa vraj v detstve s Davidom hrával im zase prezradil, že spevákova matka, ktorá zvykla fanúšikov pozvať do domu na čaj a porozprávať pikošky o synovi, sa pred mesiacmi z Basildonu odsťahovala.

Otvorila im Goreho mama?

Ďalšou medzizastávkou „devoties“ bol po polhodinovej chôdzi dom Martina Goreho. „Goreho dom v radovej zástavbe sa nám zdal skromnejší. Len mini záhradka a plot žiaden,“ opisujú. „Keď sme sa začali fotiť pani vo vnútri otvorila okno a ukazovala nám prstom vedľa. Mysleli sme, že sme nesprávne,“ pokračuje skupinka a nadšene vysvetľujú, že im len chcela naznačiť, kde sa nachádza dom Martina Goreho. Až vtedy pochopili, že informácie z internetu ich naviedli na nesprávny dom. „Bol hneď vedľa. Tam nám už otvorila ďalšia pani, pristúpila bližšie a povedala, že sa môžeme fotiť koľko chceme,“ spomína na neznámu ženu Mani a dopĺňa ju Martina. „Uvítala nás a povedala, aby sme pokojne vošli ďalej do záhradky a dovolila nám fotiť si koľko chceme. Bola veľmi milá.“ Martina dodáva, že nižšia pani mala vlnité blond vlasy a nápadne sa podobala na textára a gitaristu z Depeche Mode. „Nechcem preháňať, ale možno to bola Martinova mama. Alebo teta,“ zamýšľa sa s odstupom času.

Zastávka u Vinca v garáži

Vince Clark pôsobil v Depeche Mode len prvé roky fungovania kapely. Rozdielne zmýšľanie o smerovaní skupiny ho prinútili projekt opustiť a so speváčkou Alison Moyet založil formáciu Yazoo. „Dom Vinca Clarka je v pôvodnom stave. Neobývaný,“ hovorí Effi a nezabudne podotknúť, že práve v garáži u Clarkovcov začala kariéra Depeche Mode. Vince, Andy, Martin totiž už predtým pôsobili v projekte Composition of Sound, kam Vince Clark prizval Gahana, po tom, čo ho počul spievať v jednom z miestnych klubov.

Spokojnej šestici zostávalo už len nájsť bývalý domov posledného z pôvodnej basildonskej štvorice – Andyho Fletchera. Hľadali ho však dlhšie než plánovali. Ulica, po ktorej kráčali bola rozvetvená a dom s číslom 101 nikde. „Číslo domu Andyho Fletchera je pre fanúšika kapely naozaj symbolické,“ usmieva sa tajuplne Mani a pustí sa do vysvetlenia. „Názov albumu s výberom azda najlepších skladieb nesie v sebe číslo 101. Možno Fletcher navrhol 101 do albumu schválne – z úctu k miestu, kde vyrastal,“ myslí si.

unnamed (2)

 

Za fotku so 101 krik

Nielen dom Andyho Flecthera je v Basildone označený číslom 101. Hlbší význam číslice Slovákov motivoval fotiť sa s každou, ktorú po ceste nachádzali. „Zbadala som „stojednotku“. Pripravenú spraviť si fotku ma zaskočila domáca pani. Nerozumela, prečo sa chce turistka vyfotiť so obyčajnou číslicou 101,“ opisuje situáciu Mani a spomína si, ako ju vyľakal prenikavý hlas Basildončanky. „Snažila som sa jej to vysvetliť, ale nerozumela. Po nej vyšiel muž, tušil o čo ide,“ spomína si na jeden z menej príjemných zážitkov. Skupinku to vraj len utvrdilo v tom, že domáci obyvatelia majú veľmi slabé vedomosti o ich slávnych rodákoch. Prekvapili dokonca aj lokálneho elektrikára. „Boli sme na BonnyGate Street a fotili sme sa s nápisom ulice. Spoza elektrickej skrinky vykukol pán a pýtal sa, čo tam robíme. Bol to ďalší človek, ktorí netušil, že tam žila kultová kapela,“ vysvetľujú výletníci, no pri spomienke na pokračovanie rozhovoru s úsmevom hovoria ďalej. „Vyslovene sme mu oznámili, že Depeche Mode sú z Basildonu. Mali sme aj tričká a naše depešácke vlajky. Pochopil, a v tú chvíľu sa začal veľmi tešiť, že pracuje na ulici, kde býval Gahan,“ vysvetľujú slovenskí depešáci.

Nad mestom hollywoodsky nápis BASILDON

Skalní fanúšikovia považujú za najsilnejší zážitok jednak prechádzku mestom, kde ich idoly žili, ale aj výstup k obrovského nápisu nad mestom. „Začalo mrholiť, v nohách sme mali veľa kilometrov. Náš dojem z nápisu, ktorý pre nás symbolizuje kolísku skvelej hudby, bol o to silnejší, a predsa len, Depeš nesie v sebe trochu melanchólie,“ priznáva Miška, ktorá so sebou na výlet vzala aj syna Janka. Depešáckou bodkou, ale i pokračovaním výletu bola loď Belfast v Londýne, ktorá figuruje vo videoklipe skladby People Are People. „Krásny zážitok nám pripravil Effi. Keď sme podišli k lodi, song nám pustil z Youtube,“ končia rozprávanie a podobné zážitky vraj želajú každému prívrženci kapely.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img