8.6 C
Slovakia
piatok, 11 októbra, 2024
spot_img
ÚvodReportyTri silné klubové večery ukázali progresívne možnosti metalu

Tri silné klubové večery ukázali progresívne možnosti metalu

IMG_8109V rozmedzí niekoľkých októbrových dní sa v klube Randal predstavili kapely, ktoré robia tvrdú hudbu bez šablón a s jasnou umeleckou víziou.

Dillinger Escape Plan, Circles, Maybeshewill – 08.10.2013 – Randal club – Bratislava

V prvý zmieňovaní večer vystúpila jedna z najzaujímavejších a najlepších koncertných kapiel súčasnosti – Dillinger Escape Plan. Priniesla so sebou zaujímavý support v podobe kapiel Circles a Maybeshewill. Kým prvá zmieňovaná zapadla do štandardu metal core žánru, post rocková Maybeshewill ponúkla zaujímavejší čisto inštrumentálny pohľad. Syntetizátorové plochy doplnené gitarovou makro štruktúrou boli  záveroch skladieb gradované rôznymi mikro motívmi. Post rock tak radikálne prechádzal až k hranici post hardcoru. Dillinger Escape Plan začali pri sugestívnom intre a pri ostinátnych gitarových linkách, ktoré dopĺňali blikajúce svetlá, spustili svoj nadupaný set. V ňom predstavili svoj najnovší album, ktorý síce nie je tak divoký ako staršie počiny, ale naživo znel veľmi energicky. Umne prelínali hardcorové, metalové a džezové často do jedného celku. Čo iné však čakať od jednej z najlepších koncertných kapiel.

The Dillinger Escape Plan – 43 % Burnt Live in Bratislava, 2013

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=jt6wdw26Fb4′]


 

Fates Warning; support – 17.10.2013 – Randal club – Bratislava

Kvôli chybe organizátora mnoho ľudí nelenže nestihlo ani jeden tón predkapely, ale ani nestihli zaregistrovať jej názov. Americká progresívna legenda Fates Warning, ktorá sa na Slovensku predstavila vôbec po prvý krát, im to však celé vynahradila.  FW sa snažili aj naživo dodržiavať koncept svojich starších nahrávok, teda uprednostniť riffy a rytmické výpady pred dlhosiahlymi sólami. Aj tie mali svoj priestor, ale skôr vypĺňali harmonickú plochu než by sa snažili osamostatniť. Kapela pôsobila energickým dojmom s výnimkou placho pôsobiaceho gitaristu Franka Arestiho, ktorý viac menej iba postával. Dôležitou postavou kapely bol druhý gitarista Jim Matheous, ktorý je v kapele de facto už od jej začiatkov a dodáva jej charakter. To isté sa týka aj speváka Raya Aldera, ktorý v roku 1988 vystriedal na tomto poste Johna Archa. Fates Warning pristupujú k progresii tradičnejším spôsobom než nórska kapela Leprous, ktorá vystúpila v klube o dva dni neskôr. Časy experimentovania s formou či výrazom sú už dávno preč a zostalo už iba pohrávanie sa s rytmickými štruktúrami skladieb.

Fates Warning – live in Randal club 2013

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=6k7hNTa2LPE‘]


  

Leprous; support – 19.10.2013 – Randal club – Bratislava

Ten istý promotér sa z predchádzajúceho večera  nepoučil a napokon spravil tú istú chybu. Nielenže nespropagoval a neoznámil mená zo supportu, ale koncert sa  začal ešte o niečo skôr. Toto podcenenie môže mrziť zvlášť, keďže mnohí prišli o post metalovú mrazivú atmosféru poľských Blindead. Nóri z Leprous boli  na scéne obklopený štyrmi nainštalovanými obrazovkami, na ktorých sa premietali nielen ich videoklipy ale aj rôzne psychadelické výjavy. Veľký priestor venovali aktuálnemu albumu Coal, ako aj starým kultovým skladbám. Premietla sa v nich nielen štúdiová presnosť, ale aj živé sugestívne vyznenie.

Leprous – The Cloak

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=_9o2nVY8FZ0′]


 

Spevák Einar Solberg menil vokálne kontúry od zasnenej melanchólie až po post hardcorovú dravosť. Nie vždy pôsobil vo výškach presne, ale práve intonačné kolísanie vytváralo zaujímavú agresívnu krajnosť. Ani po dlhom vyčerpávajúcom výkone ľudia nepustili kapelu si zaslúžene odpočinúť a museli napokon zahrať ešte dlhý prídavok. Leprous by mohli slúžiť ako vzor koncertnej kapely, ktorá ide na dno svojich síl. 

| autor: Daniel

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img